У Запоріжжі хочуть отримати спеціальний статус

У Запоріжжі створено громадську робочу групу з питань надання місту спеціального статусу, у складі якої депутати міської та обласної ради, експерти та громадські діячі мають намір розробити зміни до законодавства області і міста, що допоможуть більш ефективно вирішувати економічні й екологічні проблеми, істотно підвищити самостійність регіону.
Такі цілі ініціатори цієї події озвучили під час прес-конференції, передає запорізький кореспондент «Насправді».
Народний депутат України Сергій Кузьменко зазначив, що необхідність у створенні робочої групи назріла давно. За його словами, Запоріжжя завжди було містом з підвищеним екологічним навантаженням.
«Цілий букет промислових підприємств, кар'єрів, ряду інших об'єктів, найбільшої атомної електростанції – все це створює величезне навантаження на екологію, а значить, відбивається на здоров'ї людей. Тому такий спеціальний статус для Запоріжжя необхідний», - наголосив парламентарій.
Також він вказав, що сьогоднішня оцінка екологічної ситуації в Україні та в Запорізькій області зокрема далека від реальності. За його словами, у списку міст з екологічними проблемами Запоріжжя знаходиться після Ялти. Але чомусь відпочивати їдуть туди, а не в Запоріжжя.
«Це говорить про те, що критерії, які застосовуються при оцінці екології в нашому регіоні, не відповідають дійсності. Необхідно вносити зміни до законодавства, і ми поставили перед собою завдання створити робочу групу, підготувати ці зміни в законодавство і переконати народних депутатів, в першу чергу із Запорізької області, внести ці зміни і набрати 226 голосів, а потім переконати президента підписати ці зміни. Це завдання не п'ятихвилинна, ми будемо просити підключитися до вирішення цієї проблеми депутатів міської та обласної рад. Я думаю, що спільними силами ми цю проблему вирішимо», - підкреслив Кузьменко.
Депутат міської ради Іван Костенко за станом забруднення довкілля назвав Запоріжжя «екологічною ямою», яка з’явилася через недосконале законодавство.
На його думку, саме децентралізація влади може змінити ситуацію.
«Якщо ми будемо самі формувати свій бюджет, напевно, ми себе не скривдимо в екологічних питаннях. Дуже багато скарг надходить на те, що на законодавчому рівні обрізали крила для членів екологічної комісії, щоб перевіряти підприємства. Потрібно посилити цей закон. Рішенням Кабінету міністрів цього року перевірки підприємств заводів просто заборонені під приводом, щоб не заважати їх діяльності», - заявив Костенко.
Депутат Запорізької міськради Зінаїда Гальчинська висловила тривогу з приводу неухильного зростання важких захворювань, в тому числі онкологічних, серед жителів міста.
« Наше місто входить до п'ятірки промислових міст України, які з екології несприятливі… У викидах вся таблиця Менделєєва», - констатувала депутат.
«Давайте будемо активними і разом рухати те, що намітили і починати цю роботу, адже від неї залежить наше здоров'я. Тоді уряд побачить, що ми боремося. Ми повинні це зробити. Я прошу всіх підтримати нас», - наголосила Гальчинська.
Члени громадської робочої групи відзначили, що спеціальний статус дозволить зберігати надходження до бюджету, спрямовані на реалізацію екологічних програм, поліпшення медичного обслуговування, а також компенсацію збитку, нанесеного здоров'ю мешканців регіону.