Білоруські журналісти: Східне партнерство зачахнуло під політичним пресом

29-ого квітня 2011-ого року інтернет-портал «Беларусь сегодня» опублікував статтю, що висвітлює суперечливе ставлення Європарламенту до «Східного партнерства» і, зокрема, до участі в ньому Білорусі. Стаття носить назву «Період гніздування» и присвячена парламентській асамблеї Євронест, що відбулася 3-ого травня и на якій Білорусь не була присутня.
«Спочатку в парламентській асамблеї «Східного партнерства» планувався паритет: по 10 парламентарів від кожної з шести країн-учасниць плюс 60 депутатів Європарламенту», - пишуть білоруські журналісти. «Але стосовно Білорусі раптом з'явилися “особливі умови”. І півтора роки європарламентарі винаходили різні формули: наприклад, щоб в білоруській делегації було 5 депутатів і 5 представників опозиції. Потім пішли погрози: або всі з опозиції, або взагалі без Білорусі. Досить дивні пропозиції. Адже ще на Празькому саміті була досягнута конкретна домовленість про те, що всі шість країн на рівних будуть присутніми в Євронесті без яких-небудь умов. Тому жодних особливих формул бути просто не могло. Через це уповільнений процес і зовсім зупинився».
В статті також зазначається, що в Європарламенті проігнорували лист, підписаний спікерами шести країн-партнерів, в якому було вказано на «необхідність рівноправної участі Білорусі в парламентській асамблеї».
«Несправедливість своїх дій і рішень в Європарламенті все ж розуміють. І щоб надати їм хоч якусь легітимну видимість, до статуту Євронеста внесено наступне формулювання: “Бути присутньою в Євронесті може країна, вибори в якій відповідають стандартам ОБСЄ”», - відмічають журналісти, вважаючи таку умову щонайменше дивною. Адже, на їхню думку, «стандарти ОБСЄ» є фантомними і «в природі не існує жодного документа, який давав би їх конкретний і вичерпний перелік».
Автори статті задаються питанням: «Якщо Білорусь не бере участь в роботі одного з основних інститутів “Східного партнерства”, а сама програма за два роки так і не обросла конкретикою, то який сенс формальної участі у формальному створенні?»
«Інші країни-партнери вважають, що вихід Білорусі поставить під загрозу саме існування проекту “Східне партнерство”», - затверджують журналісти, піддаючи сумніву легітимність інституту, статут якого підписаний не всіма країнами-участницями.
Повний текст статті можна прочитати тут.