17.06.11, 17:30

Червоний прапор поряд із державним заборонили: які будуть наслідки?

Червоний прапор поряд із державним заборонили: які будуть наслідки?

Вивішування червоного прапору поряд із державним визнано неконституційним актом, але сам він не заборонений – такий припис Конституційного суду є цілком логічним з погляду права, але навряд чи когось задовольнив морально і політично. Що сталося і що з цього вийде – проаналізував Сергій Коротаєвський.

«Всі вже знали рішення КС, і вони не хотіли, щоб у цій залі зустрілися повідомлення КС про неконституційність частини законопроекту про прапор Перемоги, і наш законопроект, який врегульовував використання державного прапору України», – Іван Заєць не помиляється – завдяки витокам інформації з кулуарів суду про неконституційність парламентського акту було відомо ще у четвер. Опозицію це потішило, але не дало відчуття повного задоволення, оскільки суд відповів на запитання позивача – громадянина Юрія Костенка – буквально: йшлося про те, чи можна прирівнювати червоний прапор до державного.

«Визнати такими, що не відповідають Конституції України, є неконституційними положення абзацу 6 статті 2 Закону України «Про увічнення перемоги у Великій вітчизняній війні 1941-1945 років», – заявив голова Конституційного суду Анатолій Головін. Таким чином, вивішування одночасно на адміністративних будівлях синьо-жовтого прапора і копії штурмового прапора 150-ї ордена Кутузова другого ступеня Ідрицької стрілецької дивізії забороняється. Суд звернувся до парламенту з пропозицією законодавчо встановити порядок використання державних символів, зокрема, Державного прапора України – а це відкриває шлях до офіційного «почервоніння», адже парламентська більшість може прийняти новий закон, який відповідатиме Конституції!

«Це політична, імперська символіка, це прапор країни, яка є ворожою для моєї Батьківщини, тому я вважаю, що ми зробили все правильно», – заявив представник об’єднання «Свобода» Кирило Семенов, який намагався відібрати у комуніста Юрія Соломатіна червоний стяг, дуже дорогий серцю парламентарія: «Пам’ятаю про цю велику спадщину, і ніколи цього не зречуся. Я радянська людина, моя Батьківщина радянська, моя вітчизна соціалістична».

Після львівських заворушень кілька соціологічних агентств провели опитування – і виявилося, що загальнонаціонально українці нічого проти червоного не мають: 55 відсотків готові вивішувати подібну символіку, а 30 – проти. Зрештою, проблема залишається: Конституційний суд не заборонив вивішувати червоні прапори будь-коли і будь-де. Інша справа: якщо вони уже висять – і хтось забажає їх зірвати?

«Я категорично проти вандалізму і блюзнірства, але інтереси колекції понад усе. Ми збираємо колекцію червоних прапорів з державних установ, не буду приховувати, з метою пізніше перепродати», – ну, Дмитро Корчинський незмінно пропонує оригінальні підходи… А найближчим днем, коли наші переконання і наша громадянська зрілість учергове зазнають випробувань, стане 22 червня…

Сергій Коротаєвський.

Поділитися: