Випереджаючи історію. Декілька слів про Нурсултана Назарбаєва

Телебачення і шоу-технології абсолютно розтлили сучасних політиків. Після того, як політичний клас Євразії перекваліфікувався в артистів розмовного жанру, з політики поступово стали вивітрюватися зміст і сенс.
Сучасні політики перестали продукувати сенси і, відповідно, цілі. Тому що сенс може бути тільки в тексті, який сам по собі є концентрацією мислення. Політик, який не пише, не надиктовує і не редагує політичні цілі у вигляді текстів, - приречений стать персонажем шоу, ситкома, але не історії.
Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв, якому тільки-но виповнилися 73 роки, є, мабуть, єдиним політиком Євразії, який усю свою кар'єру стоїть на позиціях змістовної політики, - в центрі якої лежать сенс і мета.
Причому Нурсултану Назарбаєву пощастило більше, ніж будь-якому пострадянському керівникові.
По-перше, він встиг досягти вершин політичної кар'єри ще в Радянському Союзі - і до останнього стояв на союзних позиціях, принципово не приєднавшись до біловезької зради.
По-друге, вже будучи головою національної держави Казахстан, Нурсултан Назарбаєв до останнього переконував російське керівництво не ліквідовувати єдину валюту і зберегти як мінімум союзну фінансову систему.
По-третє, незважаючи на зраду союзників з Росії, Білорусії і України в початку-середині 90-х, Нурсултан Назарбаєв завжди знаходився на союзних позиціях.
Так, ідея Євразійського союзу була вперше позначена в 1994-му (!) у виступі Нурсултана Назарбаєва в МГУ.
1994 рік. У Росії ще не завершилися заставні аукціони, а Борис Єльцин тільки починає війну в Чечні.
1994 рік. Влада у Білорусії тільки-тільки перейшла від демократів до Олександра Лукашенка.
1994 рік. На Україні колишній партократ Кравчук передав пост «червоному директорові2 Леоніду Кучмі.
Чому Назарбаєв, на відміну від своїх колег по СНД, заклопотаний новими союзними формами в Євразії? Навіщо йому це? Чому він іде врозріз з популярним політичним трендом «нацбілдінга»?
«Я пропоную мати нормальні наднаціональні контролюючі органи. Нехай не бояться, що загубиться суверенітет і так далі. Вважається, що загальний суверенітет - це вище, ніж окремий приватний суверенітет кожної держави, він корисніший», - писав Нурсултан Назарбаєв за 21 (!) рік до створення Євразійського союзу.
Нам дуже пощастило, що архітектором Євразійського союзу виступив політик, який здатний задавати цілі, що випереджають історичний хід подій. Кого хвилював Євразійський союз, коли всі були захоплені приватизацією? Кому яка справа до ліквідації митних бар'єрів між республіками, коли всіх хвилює інтеграція особистих капіталів у світову економіку?
Навіщо все це було потрібно Нурсултану Назарбаєву? Чому він не пішов класичним шляхом національного розвитку, як це зробив, наприклад, його колега і ровесник - президент Узбекистану Іслам Карімов?
Думаю, розгадка особи Нурсултана Назарбаєва криється в його умінні задавати політичні цілі і тому заглядати в майбутнє. А уміння формувати такі цілі відточується в умінні працювати з текстом - який сам по собі є зліпком мислення.
Нурсултан Назарбаєв, на відміну від більшості пострадянських політиків, буде затребуваний і в майбутньому. Серед робіт президента Казахстану є декілька обов'язкових для вивчення всім, хто цікавиться євразійською інтеграцією і майбутнім Євразійським союзом: «Євразійський союз: ідеї, практика, перспективи» (Москва, 1997), «В серце Євразії» (Алмати, 2010) і «Казахстанський шлях» (Караганда, 2006).
Назарбаєву 73 роки. Політичною діяльністю на вищих державних постах президент Казахстану займається останні 30 років. І весь цей час Нурсултан Назарбаєв формулює макро-цілі, що виходять далеко за межі його фізичного життя.
А це означає, що найголовнішого президент Казахстану добився - йому вдалося особистим прикладом передати естафету від Союзу Радянського до союзу Євразійського.
З днем народження, Нурсултан Абішевич. Пишіть ще - формулюйте цілі і сенси, поки вистачає сил! Моєму поколінню, яке житиме в союзі Євразійському, це вкрай необхідно.
Семен Уралов,
політолог
Джерело - http://www.odnako.org/blogs/show_26707/