Глави МЗС «нормандської четвірки» знов намагалися знайти порозуміння з української проблеми

Під час зустрічі міністрів закордонних справ «нормандської четвірки» (РФ, ФРН, Франція, Україна) у вівторок в Парижі, яка тривала три години, не було досягнуто нових фундаментальних угод щодо врегулювання збройного конфлікту на сході України, але за результатами переговорів сторони відзначили певний прогрес у вирішенні питань реалізації вже досягнутих домовленостей.
Про підсумки непростих перемовин повідомляє «ТАСС».
Найстриманіше оцінив результати зустрічі керівник зовнішньополітичного відомства України Павло Клімкін, який заявив, що сторони не досягли згоди щодо ситуації в Дебальцевому. «Справжнього прориву вперед забезпечити не вдалося. Переговори стосувалися насамперед технічних питань», - заявив міністр журналістам.
Навпаки, глава МЗС РФ Сергій Лавров назвав переговори корисними. За його словами, під час зустрічі міністри обговорювали ситуацію навколо мінських угод від 12 лютого. Згідно з цими домовленостями, главам МЗС доручалося налагодити механізм моніторингу за виконанням досягнутих угод. «Основну увагу ми приділили саме цьому питанню, – наголосив Лавров. – Ми не ставили перед собою завдання підписати якийсь спільний документ, тому що і мінські домовленості від 12 лютого, і так званий комплекс заходів, і декларація лідерів вичерпно викладають все, що потрібно зробити».
«Головне зараз – це консолідувати припинення вогню», - підкреслив глава російської дипломатії, вказавши, що зараз «ситуація набагато краще, це визнали партнери». «Разом з тим, окремі спорадичні порушення фіксуються спостерігачами ОБСЄ. Ми хочемо, щоб цей процес був максимально ефективно завершений. І мої колеги, насамперед з Німеччини та Франції, висловили думку про те, що найважливіше значення має – не чекати, поки не буде жодного пострілу, а почати відводити важкі озброєння», - зауважив міністр.
«У цьому сенсі вельми позитивно розцінені ті кроки, які роблять зараз представники ЛНР і ДНР», - сказав Лавров, акцентувавши увагу на інформації, що ополченці та українські військові спільно погодили план першого етапу відведення важких озброєнь. «Якщо ця інформація підтверджується, то ми вважаємо, що це дуже важливий прогрес», - підкреслив керівник МЗС Росії.
«По-друге, ми закликали ОБСЄ до співпраці зі спільним Центром координації та контролю, щоб забезпечити сприяння процесу відведення важких озброєнь, - розповів Лавров.
Крім того, він указав на необхідність посилення ролі ОБСЄ у врегулюванні конфлікту. За його словами, міністри «висловилися за те, щоб, як це доручили лідери, зустрічаючись 12 лютого в Мінську, наші країни у Відні виступили якомога швидше за продовження мандату Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ на Україні, за виділення їй додаткового персоналу, обладнання та фінансування. «Будемо цю ініціативу просувати в штаб-квартирі ОБСЄ», - додав урядовець.
Лавров також відзначив, що учасники зустрічі підтвердили необхідність для контактної групи якнайскоріше зайнятися практичним розглядом інших питань, згаданих у мінських домовленостях. «Насамперед, це політичний процес, підготовка виборів, розгляд завдань конституційної реформи. Але як особливий пріоритет ми підкреслили необхідність налагодження діалогу з питань відновлення соціальних, економічних зв'язків, банківських послуг населенню на території, яка зараз знаходиться під контролем ополченців», - зауважив міністр закордонних справ РФ.
У свою чергу глава МЗС ФРН Франк-Вальтер Штайнмаєр висловив упевненість, що наразі казати про стабілізацію ситуації на сході України ще зарано, незважаючи на зниження рівня насильства.
«Потрібно констатувати, що в останні чотири дні відбулося зниження рівня насильства, але незмінно мають місце численні порушення режиму припинення вогню», - констатував Штайнмаєр.
Також він підтвердив слова свого російського колеги стосовно повноважень ОБСЄ: «Ми розглянули можливості поліпшення ситуації (на Донбасі), щоб можна було контролювати процес відведення важких озброєнь, і в цьому зв'язку одностайно висловилися за продовження чинного мандату місії ОБСЄ в Україні, який закінчується в кінці березня. Ми домовилися якнайшвидше ініціювати спільні кроки щодо продовження ще на один рік діючого мандата місії ОБСЄ».
За словами Штайнмайера, відведення важких озброєнь на сході України повинно відбутись у найближчі дні. «Дуже добрим знаком може бути досягнення першого взаєморозуміння в питанні відведення важких озброєнь. Тепер необхідно тільки ці угоди втілити в життя, чого ще не відбулося. Саме про це йтиметься в найближчі дні», - розповів він.
Керівник німецького зовнішньополітичного відомства додав, що обсяги поставок гуманітарної допомоги на схід України повинні бути збільшені.
«Шлях, який ми намітили, буде непростим і тернистим, перш ніж нам вдасться забезпечити тверде дотримання режиму припинення вогню і домогтися довгострокового перемир'я, - вважає Штайнмаєр. - Для цього потрібен час, але альтернативи немає. Ми повинні слідувати цим шляхом, незважаючи на можливі невдачі, проявляючи наполегливість і прагнення домогтися поставленої мети».
Міністр закордонних справ Франції Лоран Фабіус, коментуючи підсумки зустрічі, фактично виділив ті самі моменти, які були озвучені його російським і німецьким віз-а-ві.
«Ми закликаємо до строгого дотримання всіх положень мінських угод, починаючи з всеосяжного режиму припинення вогню і повного відведення важких озброєнь», - наголосив Фабіус.
Не забув він і про «посилення мандата ОБСЄ» в Україні. «У цих цілях ми готові виступити з ініціативою у Відні (місцеперебування штаб-квартири ОБСЄ), щоб даний мандат був швидко розширений», - запевнив глава французького МЗС.
Він також зазначив, що міністри підкреслили важливість доступу гуманітарної допомоги в усі регіони без будь-яких обмежень.
«У разі потреби ми готові знов зустрітися», - резюмував Фабіус.
Додамо, у понеділок 23 лютого президент РФ Володимир Путін в інтерв'ю телеканалу «Россия-24» заявив, що поки немає необхідності в прийнятті екстрених дипломатичних заходів з врегулювання ситуації в Україні або проведенні «Мінська-3». На його думку, головне – це виконання мінських домовленостей, досягнутих раніше.
Нагадаємо, російський лідер тоді ж висловив упевненість, що військового конфлікту між Росією та Україною ніколи не буде.