Опитування: Для росіян ФРН більше не друг, а США – ворог

Позиція держав Заходу стосовно української кризи призвела до різкого зменшення симпатії до них серед громадян Росії, особливо погіршилося ставлення росіян до Німеччини, Євросоюзу та США.
Такі результати репрезентативного опитування, проведеного в грудні 2014 року київським відділенням Інституту вивчення громадської думки «IFAK» на замовлення німецької медіакомпанії «Deutsche Welle», повідомляє сама «DW».
Згідно з наведеними даними, політика федерального канцлера Ангели Меркель в українському питанні деструктивним чином вплинула на ставлення російських громадян до Німеччини. Якщо в листопаді 2013 року 60% росіян вважали ФРН другом чи партнером, то в грудні 2014 такої думки дотримувалися лише 26% респондентів. Більше половини їх вважають російсько-німецькі відносини напруженими або навіть ворожими, хоча рік тому на ворожість між Москвою та Берліном майже ніхто не вказав.
Значно погіршилося ставлення жителів Росії до Франції і Польщі, однак не так драматично, як до Німеччини, з якою до подій на Майдані РФ мала дуже тісні взаємовигідні стосунки.
Крім того, відзначається, що Європейський Союз дискредитував себе в очах росіян ще більше, ніж ФРН. Натягнутими і ворожими відносини Росії з ЄС бачать 59% опитаних.
У 74% учасників дослідження викликає недовіру політика США, у 69% - НАТО, причому з них більше третини опитуваних (35% і 34% відповідно) вважають їх відвертими ворогами, хоча лише рік тому «показник ворожості» не перевищував 5%.
Також підкреслюється, що конфлікт із Заходом позначився і на ставленні росіян до ідеї вступу РФ до Європейського Союзу. Якщо рік тому цю ідею підтримували 36% респондентів, то в грудні 2014 року – лише 10%. А ось число противників членства Росії в ЄС зросло з 40% до 67%. Навіть серед традиційно більш проєвропейськи налаштованої молоді цей показник склав 64%.
У той же час різке охолодження ставлення до Заходу компенсувалося зростанням симпатій до перевірених союзників. Найбільш дружньою державою, на думку росіян, стала Білорусь – 83% опитаних позитивно оцінили двосторонні відносини.
Показово, що після падіння режиму Саакашвілі ставлення до Грузії в російському суспільстві помітно покращилося, незважаючи на збройний конфлікт 2008 року. Третина росіян вважають Тбілісі партнером або другом Москви.
Соціологічне дослідження було проведено методом телефонного інтерв’ю 1000 респондентів у віці від 18 до 65 років, які проживають в російських містах з населенням понад 50 тисяч.
Нагадаємо, раніше були оприлюднені дані опитування, які свідчать, що більшість громадян провідних держав ЄС не бажають більше фінансувати українську економіку за власний рахунок.