День Європи: переоцінка цінностей

9 травня в Старому Світі - День Європи. Свято, яке неофіційно вважається днем народження європейської сім'ї : 9 травня 1950 року міністр закордонних справ Франції Робер Шуман виступив із закликом до об'єднання країн континенту в ім'я світу і процвітання.
Як оцінюють результат його зусиль жителі ЄС сьогодні?
"Сьогодні Євросоюзу важко, але він тримається", "Членство в ЄС вигідно кожній країні", "Євросоюзу бракує політичної злагодженості. Ось в економіці ми багато працюємо спільно, а в політиці - ні" - подібні настрої переважають нині у громадян ЄС, передає Euronews.
Через шістдесят років після знаменитої декларації Шумана європейська сім'я ставить питання про доцільність подальшого спільного існування. Єдність 27-ми підірвана економічним і імміграційним кризами.
"Звичайно, песимізм в Європі росте, - вважає вчений Брюссельского університету Паскаль Делуайт. - У сучасному світі ЄС все частіше представляють як деякий пережиток минулого, - в порівнянні з такими потужними і такими, що розвиваються країнами, як Китай Індія, Бразилія, Аргентина, Мексика".
Кризи, вважають фахівці, не лише ослабили європейську сім'ю, але і довели, що принцип солідарності, на якому будувався фундамент ЄС, до сьогоднішнього дня втратив свою ефективність.
"Це наш загальний проект, ми повинні допомагати один одному, інакше у нас нічого не вийде", - переконана комісар ЄС Андрулла Вассилиу.
Останніми роками і домовлятися, і допомагати один одному стає важче, чи йде мова про виділення допомоги ослабленій боргами країні-членові або про спільні дії перед безпрецедентним напливом біженців.