Фелікс Станєвський: Логічний російський ліберал - музейна рідкість

На інформаційно-аналітичному порталі «Материк» з’явилася стаття керівника відділу Кавказу Інституту країн СНД Фелікса Станєвського, в якій автор розмірковує про Грузію та російських лібералів, відштовхуючись від книги Лариси Буракової «Чому вийшло в Грузії».
«Логічний російський ліберал - музейна рідкість. Зазвичай, ти йому про Хому - він тобі про Єрьому. Ти до нього з критичними аргументами, а він відгукнеться агресивною образою і лайкою, - говорить автор. - Моя перша стаття про книгу Лариси Буракової "Чому вийшло в Грузії" була, по суті, підлеглий одній думці: не можна, займаючись розбором реформ Саакашвілі, спиратися без малого повністю на інформацію його сподвижників. При односторонньому, проурядовому підході об'єктивного аналізу не буває - відкриєш двері пропаганді».
За словами Фелікса Станєвського, у відповідь на цю критику почалися образи та обвинувачення. «Звичайно ж, що критик - кедебешник. Хто не згоден з нашими лібералами, той у них неодмінно кедебешник. А оскільки цих незгодних 97% росіян, якщо не більше, то усі вони ночами передзвонюються з Луб'янкою. Через Skype, щоб не витрачати гроші», - іронізує автор статті.
«Згідно з Бураковою виходить, що на порожньому місці завдяки "свободі" Грузія стала досягати успіху. Щодо порожнього місця я не сильно перебільшую. Країна, де зарплата президента - 30 дол., - жебрацький цвинтар. З нього і стартували реформи Саакашвілі. Те, що відішли від краю убогості - схоже, факт... Усе питання, за рахунок чого відійшли і як далеко. За книгою, диво відбулося завдяки магічній свободі, дорогу до якої показав міністр економіки Каха Бендукидзе», - розповідає Станєвський.
Він наголошує, що без фінансових коштів команда Саакашвілі нічого б не могла зробити, і дає зрозуміти, звідки і якою ціною вони взялися. «...Розпочалося з грошей, отриманих ззовні, і тривало в тому ж ключі. Залежність від зовнішніх запозичень така, що Грузія як ходила з протягнутою рукою, так і ходить. Подивіться розмову про борги на грузинському телеканалі ПІК. "Приголомшливо"! - тріумфує ведучий з приводу рефінансування 500 млн. дол. З чого б так радіти! З того, що сума виплати по боргах на 2013 р. "грузинському бюджету непідйомна", і Грузія узяла новий борг, щоб віддати старий. Життя на "позич"! Реформи здійснені на чужі гроші», - пише керівник відділу Кавказу.
Він впевнений, що тільки допомога Заходу тримає Грузію на ногах і «з причин геополітичного порядку Захід буде і далі тягнути на собі Грузію». «Грузія Саакашвілі - країна, якій нема чим виплачувати величезні державний і приватні борги, країна з одним з найнижчих рівнів життя на просторі колишнього СРСР, країна найбільш високого безробіття, країна, звідки без зупинки втікають її жителі. Чи зроблено там щось завидне для комфортного буття людей? Так, зроблено. Те, що в Росії росте незадоволення роботою державного апарату, що людям важко мати з ним справу, що корупція погрожує сьогодні національній безпеці більше, ніж НАТО - все це факт. Потрібно мінятися. Щось можна узяти і з досвіду Грузії. Щось. Бо є і інші приклади (до яких теж варто підходити критично). Нині швидше за будь-яку іншу країну розвивається і багатіє Китай. Як там щодо свобод і демократії, Ларисо? Чи Китаєм керує ліберальна партія?», - підсумовує Фелікс Станєвський.
Повний текст статті можна прочитати тут.