12.05.11, 21:10

Литва знайшла дешеву альтернативу російському газу

Литва знайшла дешеву альтернативу російському газу

Литва закуповуватиме газ у американської компанії Cheniere Energy за цінами на третину нижче російських. Про це повідомив міністр енергетики Литви Арвідас Сякмокас. За словами Сякмокаса, литовська  Klaipedos nafta підписала з компанією із США протокол про наміри постачання зрідженого природного газу (СПГ).

Як вказує "Інтерфакс", американці зріджуватимуть сланцевий газ на своїх терміналах в США і будуть поставляти Литві на СПГ-термінал в Клайпеді. Будівництво терміналу повинне початися в 2011 році, а через три роки він зможе приймати близько 2-2,9 мільярдів кубометрів палива, що майже повністю забезпечить потреби Литви. Зараз країна споживає близько трьох мільярдів кубометрів природного газу в рік. Сякмокас відмітив, що Литва шукає і інші джерела постачань.

Ціна постачань російського газу в Європу не розкривається, проте за різними оцінками, вона може складати в середньому 350-370 доларів за тисячу кубометрів. Вартість газу на ринку США складає приблизно  150 доларів за той же об'єм. За розрахунками аналітиків банку UBS, разом з ціною транспортування (90-110 доларів за тисячу кубометрів), американський газ все одно обходитиметься Литві дешевше за російський.

Уряд Литви стурбувався пошуком нових постачальників газу після того, як російський концерн "Газпром" відмовився надати країні знижку в 15 відсотків. Як пояснив ситуацію заступник голови правління "Газпрому" Валерій Голубєв, Латвія і Естонія таку знижку отримали, пообіцявши вийти на докризовий рівень споживання газу, підстав же надати знижку Литві компанія не знайшла.

Між тим Литва і "Газпром" впродовж декількох останніх місяців сперечаються про долю газорозподільної компанії Lietuvos dujos, яка займається імпортом і транспортуванням газу в Литві. 37,06 відсотка акцій компанії належить "Газпрому", а литовському уряду - 17,7 відсотка акцій. У Литві хотіли б розділити Lietuvos dujos на дві частини для того, щоб вона змогла відповідати нормативам, прописаним  в третьому енергопакеті ЄС. "Газпром" виступає як проти цього наміру, так і проти усього енергопакету.

Поділитися: