«П'ята колона» пропонує свій план виходу з кризи в Білорусі

Представники опозиційних партій і рухів Білорусі вже сьогодні готові представити власну антикризову програму — з рядом радикальних, але необхідних, як стверджують розробники, заходів. Першочергові антикризові кроки, на думку авторів програми, повинні починатися з публічного визнання владою помилок у виборі моделі розвитку і економічної політики.
Олександр Лукашенко, в свою чергу, на даний момент визнав лише факт девальвації національної валюти і зайву активність в друкуванні грошей. «Може, з емісією переборщили, але все-таки головне – стрибок цін на енергоресурси», - назвав президент ключову причину другої хвилі кризи, що накрила Білорусь. При цьому голова держави не став ьагато говорити з приводу виходу з кризи, а лише озвучив простий план: «Викрутимось. Якщо є бажання».
Об'єм готівки, згідно даним, опублікованим Національним банком, за квітень зріс майже на трильйон білоруських рублів або на 21,3% і склав на 1 травня 2011-ого року 5 трлн. 550,4 млрд. рублів. Для порівняння: за січень-березень 2011-ого року грошова маса збільшилася лише на 2,2%.
Один з розробників антикризової програми, колишній голова Нацбанку Станіслав Богданкевіч бачить єдиний спосіб, як зупинити друкування порожніх грошей: надати Нацбанку повну автономію від виконавчої і законодавчої влади.
«Якби в руках у влади не було емісійного банку, те рішення про підвищення зарплати в 1,5 рази протягом декількох місяців минулого року не було б реалізовано. Нацбанк просто не дав би порожніх грошей. Але ми маємо зворотну ситуацію — дисбаланс між грошовою, валютною і товарною масою. А перекіс вилився в зростання цін і девальвацію. Не забувайте ще, що Нацбанк видав емісійні ресурси комерційним банкам на кредитування посівної, не дивлячись на реальність».
Розробники антикризової програми пропонують в цілому понизити навантаження на банківський сектор і звільнити його від обов'язку підтримувати неефективні і збиткові підприємства, які закопують інвестиції, що виділяються. В зв'язку з цим, вважає Станіслав Богданкевіч, необхідно активізувати інститут банкрутства, щоб не було кому тягнути гроші з бюджету і банків.
Богданкевіч пропонує в принципі ввести режим жорсткої економії державних коштів, зокрема, обмежити загальний об'єм держвитрат 30% ВВП. На погляд екс-голови Нацбанку, режим економії дозволить державі здійснювати в повному об'ємі фінансування соціальної сфери при скороченні загального податкового навантаження на економіку до 25% ВВП.
Деякі пропозиції авторів антикризової програми по скороченню держвитрат зовсім не сподобаються чиновникам, особливо тим, хто приріс до своїх крісел. Розробники програми, наприклад, пропонують законодавчо скоротити і встановити межі чисельності правоохоронних органів, що розрослися, а також держапарату. Загальним орієнтиром має стати скорочення не менше чим 30% асигнувань на утримання влади всіх рівнів. Крім того, пропонується ввести тимчасовий мораторій на збільшення заробітної платні апарату держчиновників, включаючи парламент, уряд, інші органи вертикалі.