Руський Лукашенко

Президент Білорусії Олександр Лукашенко у вступній промові на всесвітньому Конгресі російської преси вибухнув заявою, що російська мова, Руський світ і Руська цивілізація дали світу особливі духовні цінності, на яких у тому числі і побудована білоруська державність. У своєму виступі голова білоруської держави також не забув покартати націоналістів, яких він обіграв умить, - з проведенням у 1995 році, відразу після приходу до влади, референдуму з приводу надання російській мові статусу другої державної.
Звісно, більш ніж осмислені висловлювання білоруського лідера відразу ж викликали шквал обговорень, як у пресі, так і в суспільно-політичних колах. Євроазійці у черговий раз похвалили Бацька, тоді як націонал-демократи покартали свого ідейного опонента за здачу Білорусії Москві. Втім, розуміючи, що русофобія в колишньому її виді не знаходить підтримки навіть у критично налаштованих до президента середовищах, опозиціонери заявили, що Лукашенко насправді продає «русофільську» ідею Москві в обмін на дешеві газ, нафту і заступництво «авторитарному» режиму.
Частково з опозиціонерами можна погодитися. Братське плече Росії грає досить велику роль у стабільності білоруської влади. Проте не менш важливу роль грає, наприклад, і слабкість опозиції. Особливо - нерозуміння нею процесів, що відбуваються в країні. 20 років правління Лукашенко могли як завгодно змусити білорусів не злюбити президента, але за цей час йому вдалося сформулювати базові цінності білоруської нації. Це, у свою чергу, і перемога у Великій Вітчизняній війні, де Білорусь зайняла окреме місце держави-переможця нарівні з Росією, США, Великобританією, і доктрина православного форпосту на західному рубежі, і двомовність. Сюди ж слід віднести і євразійську інтеграцію, яка стала основним зовнішньополітичним завданням білоруської держави на найближчий час.
У цьому контексті ідея Руської цивілізації і участі в ній Білорусії набуває абсолютно іншого сенсу. Опозиція бачить концепцію, яка покликана знищити все білоруське, - мову, культуру, звичаї. Лукашенко - основу білоруського державного проекту, де слово «руський» означає не титульний етнос Росії, а приналежність до окремої від європейської цивілізації - якщо бути точнішим, східнослов'янської цивілізації. При цьому, як показують опитування громадської думки, бачення Лукашенка підтримує переважна більшість білорусів, незалежно від політичних переконань. Білоруська опозиція замість того, щоб узяти хоч би частину цих гасел на своє озброєння, уперто продовжує розповідати про жахи русифікації, втрату національної самосвідомості і пригноблення з боку Кремля. Поки справа йде таким чином, правлінню Лукашенко абсолютно нічого не загрожує. І зовсім не тому, що дії беззмінного президента викликають усебічну народну підтримку.
Артем Бузіла,
головний редактор Naspravdi.com.ua
Джерело - http://politcom.ru/15956.html