07.06.11, 8:23

У світі зберігається понад 20 тис. одиниць ядерної зброї

У світі зберігається понад 20 тис. одиниць ядерної зброї

Сьогодні в арсеналах восьми країн - США, Росії, Великої Британії, Франції, Китаю, Індії, Пакистану та Ізраїлю перебуває понад 20,5 тисячі одиниць ядерної зброї, що приблизно на 2 тисячі одиниць менше порівняно з 2009 роком, повідомляє прес-служба Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем світу СІПРІ.

Повідомлення наводиться у зв'язку з публікацією чергового щорічника інституту за 2011 рік (SIPRI Yearbook 2011), присвяченого тенденціям у сфері озброєння, роззброєння та міжнародної безпеки у світі.

За підрахунками експертів, більш як 5 тисяч одиниць зброї готові до використання та майже 2 тисячі з них перебувають у стані підвищеної оперативної готовності.

Публікуючи дані щодо запасів ядерної зброї, експерти СІПРІ констатують, що її кількість у світі скорочується, однак прогрес у галузі роззброєння залишається незначним і компенсується довгостроковими програмами ядерної модернізації.

Аналітики СІПРІ пояснюють, що, наприклад, скорочення в стратегічних ядерних силах США та Росії були узгоджені в квітні 2010 року в рамках нового договору про СНО. Однак, як вважають експерти, обидві країни зараз або розгортають нові системи доставки ядерної зброї або оголосили про подібні програми і, схоже, мають намір зберігати свої ядерні арсенали невизначений час.

Тим часом, пишуть аналітики СІПРІ, Індія і Пакистан продовжують розвивати нові системи балістичних і керованих ракет, здатні доставляти ядерну зброю.

"Було б перебільшенням говорити, що скорочення, узгоджені між США і Росією в рамках нового договору із СНО, є справжнім кроком на шляху ядерного роззброєння, коли планування ними ядерних сил розраховане на десятиліття і коли питання ядерної модернізації є одним з основних пріоритетів їх оборонної політики", - сказав дослідник і керівник проекту СІПРІ з ядерної зброї Шеннон Кайл, коментуючи публікуються в щорічнику інституту дані і слова якого наводяться в повідомленні для преси.

Інший аспект, на який звернули увагу експерти СІПРІ в представленому збірнику, стали питання необхідності міжнародного співробітництва в умовах глобалізації, а також зміцнення безпеки у зв'язку з кліматичними змінами.

У представленому у вівторок збірнику СІПРІ можна ознайомитися не тільки з даними щодо запасів ядерних арсеналів. У щорічник інституту включені також і голови, що стосуються торгівлі зброєю, військових витрат і світових виробників зброї.

Однак новиною дані в цих галузях сьогодні для журналістів не стали, так як цифри експерти СІПРІ опублікували в лютому, березні та квітні цього року.

Стокгольмський міжнародний інститут дослідження проблем світу СІПРІ був заснований в 1966 році і є незалежним аналітичним центром, що займаються дослідженнями конфліктів, озброєнь, контролю над озброєнням та роззброєнням. Перший щорічник СІПРІ був опублікований в 1969 році.

Поділитися: