16.06.11, 17:23

У травні вдалося ослабити інфляційний тиск і здолати уповільнення в економіці - В.Литвицький

У травні вдалося ослабити інфляційний тиск і здолати уповільнення в економіці - В.Литвицький

Спільними зусиллями Національного банку та уряду у травні вдалося ослабити досить суттєвий інфляційний тиск в Україні, сказав керівник групи радників голови НБУ Валерій Литвицький. У місячному вимірі інфляція сповільнилася з 1,3% у квітні до 0,8% у травні. Загальмувалося і зростання цін виробників. Вдалося здолати уповільнення економіки, яке, хоча й було на дуже незначному рівні, але все-таки спостерігалося у березні-квітні. 

Попередні дані про роботу реального сектору економіки дозволяють говорити про тренд, протилежний до інфляції. Спостерігається різновекторність руху: прискорення економічного зростання та уповільнення інфляції. Це найкращий розвиток подій у базовій макроекономічній парі. У травні також звертала на себе увагу найкраща динаміка зайнятості в поточному році: рівень безробіття близько 2% є річним мінімумом.

В.Литвицький наголосив, що позитивна динаміка в економіці - наслідок скоординованих дій Нацбанку та уряду. Це вселяє оптимізм і говорить про те, що спільні зусилля приносять позитивні результати. Практично всі галузі за січень-травень показали кращу динаміку в кумулятивному вимірі, ніж за 4 місяці. Сталося прискорення в торгівлі (+1,4%), будівництві (1,6%), що дуже важливо.

Галузі, які працюють на внутрішньому ринку і задовольняють внутрішній інвестиційний і споживчий попит, компенсували невелике уповільнення, яке другий місяць поспіль спостерігається в сільському господарстві. Це уповільнення (0,5% за 5 міс. у порівнянні з 4 місяцями) - тимчасове, зростання все-таки зберігається, хоча йде його гальмування. Подальші місяці сільськогосподарських робіт дадуть змогу вивести сектор на рівень позитивного внеску в динаміку ВВП.

Подолано уповільнення у промисловості, яке спостерігалося у березні-квітні, і хоч галузь залишилася кумулятивно на рівні попередніх чотирьох місяців (8,5%), проте пожвавилася динаміка базових галузей промисловості і, передусім, металургії, машинобудування. У металургії - зростання +1,2% до квітня (у квітні спостерігалося -3,8% до березня). Загалом, промисловість, безумовно, відчуває тиск зниження зовнішньоекономічної активності.

Динаміка транспорту поліпшилася (+0,2%). Таким чином, галузі, що працюють на внутрішній попит, передусім, будівництво і торгівля, дали змогу компенсувати зовнішній попит, що дещо ослабився. Будівництво показало динаміку за 5 місяців 13,2% (+1,6% у порівнянні з 4 місяцями) - на рівні 40-місячного максимуму.

Торгівля продемонструвала максимум не лише цього року, а й останніх 28-ми місяців (15,2% за 5 місяців, +1,4% до 4-х місяців).

Варто зазначити, сказав В.Литвицький, що уповільнення інфляції у травні допомогло підтримати споживчий попит, тому треба сфокусувати зусилля навколо подальшого її гальмування. 

Економічне зростання знаходиться в зоні коридору 4,6-4,9%, про який говорилося за результатами 4 місяців, ближче до 5%, і перевищує бюджетний таргет (4,7%). Бюджетний орієнтир перебуває у зоні досяжності.

Крім того, травнева статистика дещо розсіює побоювання негативного впливу бази порівняння минулого року (значний внесок у річне зростання ВВП був у другому кварталі). 

У Національному банку налаштовані продовжувати зусилля, пов'язані зі збільшенням кредитування економіки, зниженням інфляції. Рішення щодо корекції у бюджеті при правильному використанні також сприятимуть економічному зростанню, підкреслив В.Литвицький.

Ганна Медведєва.

Поділитися: