До чого призведе соціально-економічна блокада Донбасу

Донбас – на межі гуманітарної катастрофи. Тільки за офіційними даними, з зони проведення антитерористичної операції було переселено близько 447 тис. мешканців, але мільйони наших співвітчизників, як і раніше, залишаються в зоні конфлікту.
За даними РНБО, на 18 листопада в Донецькій області без помешкання, води, газу та електроенергії залишились 176 тис. громадян. Не менш критична ситуація і в Луганській області. Відсутність продуктів харчування, медикаментів, електрики, газо- та водопостачання являють «критичну загрозу здоров’ю та безпеки або добробуту» мешканців регіону, що, за визначенням Гуманітарної коаліції, якраз і є ознаками гуманітарної катастрофи.
Увага української та світової громадськості, міжнародних спостерігачів та організацій примусила Київ визнати очевидні факти. Представники влади, вперше за весь час озброєного протистояння на Донбасі, заговорили про наявність «величезної загрози гуманітарної катастрофи». Однак при всьому цьому, високопоставлені чиновники залишаються безучасними до долі своїх співвітчизників та проводять відверту антинародну політику.
4 листопада на засіданні Ради національної безпеки та оборони України було прийняте рішення «Про невідкладні міри по стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях». 14 листопада голова держави підписав указ, яким ввів це рішення в дію. Положення даного документу діскримінаційні за своєю суттю. Поділ українців на два сорта, на «своїх» та «чужих», неприйнятне в правовій державі. Нова влада, яка обіцяла всім своїм громадянам захист та підтримку, незалежно від того, де вони мешкають, на якій мові спілкуються, яких політичних поглядів дотримуються, кинула мешканців Донбасу напризволяще. Цинізм чиновників просто вражає. Про яку соціально-економічну стабілізацію може йти мова, якщо НБУ припинить обслуговування банками рахунків суб’єктів господарювання та населення? Це означає, що українським громадянам, які на протязі багатьох років чесно платили податки та наповнювали госбюджет, не будуть платити заробітню платню, пенсії, соціальну допомогу. Мільйони українців будували домівки та заводи, на шкідливих виробництвах жертвували своїм здоров’ям та віддавали сили, створюючи індустріальну базу Донбасу – ключового індустріального центру незалежної України. А держава має намір їх просто-напросто «кинути», хоча не тільки не має морального права позбавити громадян пенсії та соціальної допомоги, але такими своїми діями порушує норми Конституції України.
В результаті без засобів для існування залишаються бюджетники, пенсіонери, інваліди – люди, які в силу тих чи інших обставин не змогли або не схотіли кинути свої домівки та переїхати в інші регіони. В цьому теж є провина держави. Достатньо згадати, що закон «Про забезпечення прав та свобод внутрішньо переміщених осіб» був прийнятий лише 20 жовтня та лише 19 листопада підписаний президентом. Крім того, незрозуміло, як чиновники будуть вирішувати проблеми декількох мільйонів переселенців (забезпечення житлом, робочими місцями, медичними послугами тощо), якщо вже зараз не в змозі допомогти 447 тис. біженців?
Рішення РНБО переслідує намір розпочати соціально-економічну блокаду Донбасу, однак чиновники зовсім не думають про те, до яких наслідків призведе політика спалення мостів. Своїми необдуманими діями влада запускає процеси, які посилюють розкол між центром та Сходом України. Така «турбота» та «опіка» держави навряд чи будуть сприяти зростанню числа прихильників київської влади в Донецькій та Луганській областях. Крім того, економічна ізоляція Донбасу примусить мешканців інших регіонів замислитися над тим, як влада виконує взяті на себе обов’язки та забезпечує соціальний захист громадян.
Сьогодні нам належить вирішити ряд найважливіших та найскладніших завдань. Необхідно забезпечити мир у регіоні, повернути довіру громадян, відновити економіку Донбасу. Це чудово розуміють у Євросоюзі. Саме цьому Рада ЄС призвала до інтенсифікації перемовного процесу для врегулювання конфлікту на Сході України. Такої ж думки дотримується й міністр закордонних справ ФРГ Франк-Вальтер Штайнмайєр. «Ми повинні разом розглянути питання, чи не знайдуться в нас можливості прискорити "мінські домовленості"», - заявив німецький дипломат. Для Києва це серйозний сигнал: Європа не підтримує ультиматуми та силові методи врегулювання конфлікту, заявляючи, що вважає вірним лише дипломатичний шлях. Діалог офіційного Києва з Донбасом повинен бути, і без нього обійтись не можна. Це єдиний спосіб встановити мир та стабільність в країні, зберегти територіальну цілісність України та повернути довіру українських громадян.
Віктор Медведчук
Джерело: «Український вибір»