10.02.15, 18:06

ЄС боїться поставок американської зброї Україні - експерт

ЄС боїться поставок американської зброї Україні - експерт

Директор Фонду гуманітарних стратегій Михайло Павлів висловив переконання, що позиція країн ЄС і США кардинально розходиться в питаннях поставок летального озброєння в Україну: для більшості європейців це пов'язане з ризиком ескалації військових дій та погіршенням економічної ситуації, в той час як американці, відокремлені від небезпечного регіону океаном, готові піти на це, щоб послабити Росію.

Таку позицію Павлів виклав на своїй сторінці у «Facebook».

Як зазначає автор, завтра може настати поворотний момент для України в питанні надання їй західними партнерами летального зброї. Разом з тим, на його думку, «очевидно, що дане питання стало вододілом, за яким позиції Європи та США розійшлися. Європа ні під яким соусом не хоче поставок, побоюючись ескалації конфлікту на Сході України з можливими важкими наслідками для криміногенної та економічної ситуації на континенті».

Для США ж, констатує Павлів, пріоритетом є не захист України, а «торпедування режиму Путіна в Росії». Причому американські політики не втрачають надії свої суто прагматичні і корисливі дії «яскраво прикрасити в істотно побляклі фарби "хрестового походу за демократією"».

Проте складні переговори у Вашингтоні між канцлером ФРН Ангелою Меркель і президентом США Бараком Обамою виявили небажання ключової країни Євросоюзу – Німеччини – йти на загострення конфлікту в Донбасі шляхом поставок зброї.

Як стверджує експерт, американський лідер, який перебуває під постійним тиском республіканських «яструбів», все більше схиляється до простих сценаріїв і рішень в українському питанні: «Істеблішмент і оборонне лобі вимагають почати поставки летальних озброєнь "ще вчора". І, будучи класичною "кульгавою качкою", Обама готовий піти у них на поводу».

На переконання аналітика, власне Україні такий розвиток подій не обіцяє нічого доброго. Адже й американці, і європейці багаторазово погоджувалися, що у конфлікту на Сході України немає військового вирішення. Збройна боротьба НАТО з РФ також немислима – «неможливо завдати військової поразки ядерній державі, не увергнувши пів земної кулі в нову світову війну». Виникає питання – для чого тоді Україні американська зброя?

Як одну з найбільш імовірних гіпотез Павлів розглядає можливість постачання Україні «не на безоплатній, а на кредитній основі» застарілої американської техніки, від якої Пентагон позбавляється в рамках процесу переозброєння. При такому варіанті США не втрачають нічого, зате збільшують і без того величезний борг України, що дає Вашингтону додаткові важелі впливу на київський режим.

Автор підкреслює, що «війна – це завжди не тільки смерті, каліцтва, людське горе, але і величезний ринок». Крім того, нагадує експерт, у грудні на чотири дні закривалися найбільші прифронтові аеропорти України. «Офіційний Київ заявив про небезпеку терористичних атак на повітряні судна. Може й так. Тільки питання. Через чотири дні небезпека минула? А може там вивантажувалось щось?», - додає він, звертаючи увагу на чутки, що наполегливо циркулюють, про стрімко спорожнілі склади зі зброєю в країнах колишнього Варшавського договору.

«Знаючи ступінь корумпованості нашої армії і владного ешелону, очікувати в цій справі можна чого завгодно. Особливо на тлі настільки гострої міжнародної дискусії і європейців, які не на жарт сполошилися з приводу самої можливості поставок. Або їх факту?», - підсумовує Михайло Павлів.

Поділитися: