В очікуванні краху: українська економіка пройшла точку неповернення

25-03-2015

Про те, що українська економіка перебуває в критичному стані, говорять сьогодні не тільки потенційні «ватники», яких з маніакальною завзятістю продовжує шукати влада, а й авторитетні міжнародні експерти. Наприклад, рейтингове агентство «Moody's», що в черговий раз знизило суверенний кредитний рейтинг України. На цей раз до «червоної» риси, що передує дефолту: з «Caa3» до «Ca» c негативним прогнозом. Новий рейтинг означає, що боргові зобов'язання України є «високо спекулятивними» і близькими до дефолту. «При цьому існує певна ймовірність сплати основної суми боргу і відсотків по ньому», - відзначають експерти.

Пояснюючи свій скептицизм з приводу життєздатності «пацієнта», експерти не сказали нічого нового. Все це ми чули вже неодноразово - і від МВФ, і від Євросоюзу, і від США, які вказують Києву, що за пустопорожніми обіцянками влада відверто провалює реформи, які за рік після повалення Віктора Януковича і перемоги Євромайдану, по суті, так і не почалися.

Зокрема, рейтингове агентство відзначає, що сьогодні в України можуть виникнути проблеми з погашенням міжнародних зобов'язань, а бажання Кабінету міністрів реструктурувати єврооблігації викликало у експертів «Moody's» відверте занепокоєння.

Крім цього, за підсумками аналізу нинішнього інвестиційного клімату в Україні, авторитетні міжнародні фахівці відкрито закликали іноземний капітал утриматися від інвестування в нашу економіку через занадто високі ризики зазнати збитків.

Погодьтеся, що все це вельми дисонує з обіцянками офіційного Києва залучити до країни «мільярдні інвестиції», в той час як сьогодні слід говорити не про надходження в Україну іноземного капіталу, а про його відтік.

При цьому, на думку «Moody's», Україна вже пройшла точку неповернення, і, навіть у разі успішного та оперативного проведення реформ (у що українців теж навряд чи змусиш повірити), ймовірність того, що Україна зможе повністю розрахуватися зі своїми боргами (на лютий державний борг перевищував 30 мільярдів доларів, а гарантований державою борг майже досяг 8 мільярдів доларів), вкрай мала.

Вже сьогодні очевидно, що перший транш МВФ у розмірі 5 мільярдів доларів не вдихнув в українську економіку життя, а лише дозволив їй продовжити повільну, але безнадійну стагнацію. При цьому цей кредит може стати для України останнім. Як заявила міністр фінансів Наталія Яресько в інтерв'ю агентству «Bloomberg», МВФ може відмовити Києву в наданні другого траншу, якщо Україна не зможе реструктурувати зовнішній борг, який накопичився. Про що і попереджає сьогодні «Moody's»: міжнародні експерти не вірять, що при нинішній відсутності реформ Україна зможе заощадити в результаті реструктуризації на обслуговуванні боргів більше 15 мільярдів доларів протягом 4 років, на що розраховує влада.

Підігріває ситуацію і нестабільність банківського сектору України. Так, рейтингове агентство «Fitch» напередодні погіршило довгострокові рейтинги двох найбільших державних банків країни - «Укрексімбанку» і «Ощадбанку», а також рейтинги їх пріоритетного боргу в іноземній валюті з «CCC» до показника «CC», що передує дефолту.

 

Точка зору автора може не збігатися з точкою зору редакції


Поділитися: