30.06.11, 22:19

Мамука Арешидзе: Я сьогодні ж дав би незалежність Абхазії

Мамука Арешидзе: Я сьогодні ж дав би незалежність Абхазії

Експерт з питань Кавказу Мамука Арешидзе заявляє, що Грузія повинна вжити особливих заходів не для того, щоб повернути Абхазію, а для повернення абхазів, або принаймні призупинення їх асиміляції на території Абхазії. У зв'язку з цим, він вважає необхідним створення формату переговорів, по темі визнання незалежності Абхазії.

«Я сьогодні ж дав би незалежність Абхазії, якби мав подібну можливість», - цитує слова Арешидзе «Наша Абхазія» з його інтерв'ю газеті «Резонанси».

«Сьогоднішня ситуація в Абхазії не дає нам жодних підстав для оптимізму. Грузинська громадськість звиклася з думкою, що Абхазія повернеться до складу Грузії, але це може розтягнутися на багато років. З цієї точки зору питання Абхазії стоїть набагато складніше, ніж Південної Осетії, оскільки повернення цієї останнє виглядає реалістичніше, ніж Абхазії», - відзначає експерт.

За його словами, сьогодні в Абхазії прискорено йде процес зміни демографічної картини і вже на сьогодні, абхази знаходяться в меншості, в порівнянні з іншими етносами. Як відзначає експерт, якщо так продовжиться далі, то через 10-15 років, абхазів взагалі не залишиться.

Говорячи про демографічну проблему Абхазії Арешидзе заявляє: «Отже не вдасться повернути Абхазію, якщо залишимо її в тому положенні, в якому вона сьогодні знаходиться. Росія форсованого міняє демографічну картину абхазів. Прикладом цього є хоч би військова угода між Сухумі і РФ, згідно з якою усі військовослужбовці, які проходять службу в пограничній службі в Абхазії, мають право після виходу в запас отримати земельну ділянку в Абхазії, або квартиру. Через це пограничні частини в Абхазії переповнені бесквартирными офіцерами. Приїжджають з багатьох регіонів Росії (Мурманська, Владивостока...) саме з цієї причини.

Це означає, що через 2 роки Абхазія отримає величезну кількість російських громадян. Не лише прикордонників, в інших частинах офіцери і генерали (представників оборонного відомства) привозять свої сім'ї і там заселяються.

Крім того, це не стосується тільки військових. Руська церква, попри те, що не втручається в церковне життя на території Абхазії, посилає різного роду місіонерів в Абхазію, які там осідають в якості релігійних громад. Поки ці громади складаються з 20-30 осіб, але їх кількість прогресує».

Експерт відзначає, що Грузія не просто повинна дати абхазам незалежність і закінчити розмову на цьому. За його словами, замість визнання незалежності, Тбілісі повинен поставити певні умови, наприклад повернення біженців. «Це вже предмет переговорів», - відзначає Арешидзе і заявляє: «Цим ми безпосередньо отримаємо право сісти за стіл переговорів. Це дозволить нам почати переговори з абхазами безпосередньо, за участю міжнародного співтовариства і без участі Росії», - цитує Мамуку Арешидзе «Наша Абхазія».

«Я хочу сказати одне: час традиційних підходів закінчився. Наш суперник, який має величезний сильний ресурс як в політиці, так і дипломатії і військовій сфері, випереджає нас в усіх діях. Виходячи з цього нам слід зробити такий несподіваний хід, який роззброїть суперника, тобто викличе певне дистанціювання між ним і абхазами.

Я готовий прийняти критику у тому випадку, якщо буде розпочатий формат прямого грузино-абхазського діалогу про визнання незалежності. Нехай ніхто не думає, що я згоден і вважаю, що визнання незалежності Абхазії є політичним кроком і на цьому усе. Вважаю, що в контексті незалежності мають бути якісь певні умови. В першу чергу - питання про біженців. Тобто хочу підкреслити, що спочатку має бути створений формат по темі визнання незалежності Абхазії і потім мають бути визначені умови», - заявляє Мамука Арешидзе.

На думку експерта, питання т.з. Південної Осетії належить до взагалі іншої категорії, оскільки осетинів не турбує та проблема, яка турбує абхазів. «Крім того, ця окупована Росією територія являється чистої води військовою територією. Тут не стоїть питання вигнання осетин і їх зникнення. У випадку Абхазії ж стоїть попри те, що вони самі цього не визнають», - робить висновок експерт.

Поділитися: