Щодо можливого виходу комуністів зі складу більшості у парламенті

Комуністи нещодавно заявили про свій можливий вихід з парламентської більшості. Так, депутат з Комуністичної партії України Євген Царьков в ефірі телевізійної програми "Шустер live" сказав, що це питання буде розглядатися на найближчому з'їзді партії (18-19 червня). "Що б там не говорили, нам дійсно незручно в цій більшості. Чесно кажучи, відчуваємо себе, як черниця в борделі", - зазначив Царьков. Трохи раніше депутат заявляв, що їхня фракція спокійно залишить більшість у Верховній Раді, якщо нинішня влада буде продовжувати курс президента Ющенка "на поглинання країни великим олігархатом".
Крім того, комуністи чим ближче до виборів, тим більше намагаються дистанціюватися від проведених владою реформ. Оскільки ряд цих реформ стосується безпосереднього електорату КПУ і викликає у нього гостре невдоволення. Зокрема, це стосується пенсійної реформи. Комуністи вже заявили, що не будуть голосувати за неї.
Водночас "регіонали" впевнені, що підстав для розпаду парламентської більшості немає. Зокрема, про це говорив депутат з Партії регіонів Михайло Чечетов.
Думки експертів:
Світлана Конончук, керівник політичних програм Українського незалежного центру політичних досліджень:
Політиків, які бажають перейти в пропрезидентську більшість, в нинішньому парламенті предостатньо. Ми пам'ятаємо дискусії про ціну переходу. Тоді існували політичні групи, готові утворити більшість, але за старою звичкою, не зорієнтувавшись у нових політичних умовах, вони продовжували займатися торгівлею своїх позицій і голосів.
Але вже через півтора року ситуація стала більш зрозумілою. Чітко затверджувалася патрон-клієнтська модель, яка передбачала схвалення остаточних рішень фактично однією особою.
Вихід комуністів, якщо він відбудеться, не вплине на можливості парламентської більшості. До того ж політична роль парламенту на даний момент не має самостійного продуктивного характеру. Майже всі рішення парламенту і ключові законопроекти були розроблені президентською командою. Цей факт тільки підтверджує, що центр остаточного схвалення рішень, як і центр їх вироблення, у президентській команді.
Щодо мотивації комуністів. З нашого боку було б дуже наївно і романтично сприймати їх пояснення про незгоду з реформами. Адже про намір проводити реформи було відомо півтора роки тому, вони закріплені у відповідній програмі Президента від 3 червня. Крім того, вже півтора року комуністи так чи інакше брали участь у голосуваннях за ті чи інші законопроекти.
Тому справжня мотивація може полягати лише в тому, що комуністи, з одного боку, вже не настільки потрібні, а з іншого - їх потихеньку витісняють на політичний маргінес. Зокрема, через нову виборчу модель у комуністів виникають певні складнощі з проходженням до парламенту. Вони, може, і пройдуть, але цей виборчий закон поп'є їм крові.
Тому сьогодні склалася ситуація тих же торгів, але продавцю нічого продавати.
Віктор Небоженко, директор соціологічної служби "Український барометр":
Комуністи вже давно не грають вирішальної ролі ні в українській політиці, ні у Верховній Раді. Тому їх загрози вийти з парламентської більшості ні на чому не засновані. У комуністів, у керівництва партії тваринний страх перед Януковичем і "регіоналами". Вони бачать, як знущаються і жорстко знищують націонал-демократичну опозицію. Думаю, вони не хочуть для себе такої ж долі. Тому говорити про те, що у них є можливість вийти з парламентської більшості, складно. Цього вони зробити не можуть. Всі їхні заяви не мають серйозного характеру. У комуністів вже немає можливості вийти з коаліції - вони її втратили. Тепер вони стануть такою політичною силою, яку в будь-який момент зможе використовувати Партія регіонів, як на місцях, так і у Верховній Раді. Комуністи сьогодні настільки безсилі, що можуть лише брати участь у "телевізійних концертах" - конфліктах з українськими націоналістами. Самі ж вони як політична сила вже нічого із себе не представляють, і вони це прекрасно розуміють. Статус і роль комуністів у парламентській більшості залежить виключно від Партії регіонів, а не від їх власної волі.
Що стосується можливості переформатування коаліції в принципі. Такої можливості немає. Сьогодні перебування під парасолькою великої коаліції є єдиним способом уникнути корупційного тиску з боку Прокуратури, СБУ та міліції. Тому, я думаю, до виборів у Верховну Раду жодна "тушка", жоден учасник коаліції не знайде в собі мужності вийти з неї. А як тільки рейтинг Януковича і Партії регіонів почне падати, з'явиться новий парламент, тоді, звичайно, повторяться події часів Кучми - коаліція буде змінюватися дуже часто.
Сергій Янішевський, завідувач відділом політичних стратегій Національного інституту стратегічних досліджень:
Якщо простежити статистику знакових парламентських голосувань і схвалених пропрезидентською більшістю рішень, то можна побачити, що, звичайно, є близько 260 голосів. Тому незгода Комуністичної партії з позицією своїх партнерів по парламентській більшості суттєво на ситуацію не вплине.
До того ж, і раніше Комуністична партія посідала окрему позицію з окремих питань у відповідності до своїх ідеологічних постулатів.
Щодо ймовірності виходу комуністів з парламентської більшості. Компартія, як будь-яка парламентська і позапарламентська політична сила, намагається відстоювати свої цінності та принципи. Тому подібні заяви - зрозумілий засіб політичного впливу.
Втім, якщо подивитися на історію відносин у межах парламентської більшості протягом останніх року-півтора, то можна побачити, що такі заяви були і раніше. Але до виходу Комуністичної партії з більшості, як і будь-якої іншої партії, вони не привели. Тому я б розцінив імовірність виходу компартії з більшості як низьку.
Надія Майна