Українські борці з тютюнопалінням просять Верховну Раду заборонити рекламу цигарок

У Всесвітній день без тютюну керівник Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні Ігор Поканевич передав у Верховну Раду України лист з проханням підтримати законопроект про повну заборону реклами та стимулювання продажу тютюну.
Про це повідомили представники регіонального центру громадянського представництва «Життя».
Про передання листа українські борці з тютюнопалінням оголосили сьогодні на прес-конференції у прес-поінті Верховної Ради України.
У прес-конференції взяли участь народні депутати з різних фракцій: Павло Унгурян, Юрій Мірошниченко, Леся Оробець, Євген Царьков, Андрій Шевченко. Політики наголосили на необхідності прийняття важливого для громадського здоров’я законопроекту № 5164, як необхідної умови дотримання Україною міжнародних зобов’язань задля виконання Рамкової конвенції із боротьби проти тютюну (РКБТ), ратифікованої Україною ще у 2006 році..
Ще у вересні 2009 р. народні депутати Юрій Мірошниченко, Леся Оробець, Євген Царьков, Андрій Шевченко, Тетяна Бахтєєва та інші, усього 15 народних депутатів з чотирьох фракцій, зареєстрували у Верховній Раді законопроект № 5164 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо заборони реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів, яким передбачається заборона реклами в мережі Інтернет, заборона стимулювання продажу тютюнових виробів, спонсорства та заборона реклами в місцях продажу. 30 листопада 2010 р. законопроект № 5164 було прийнято у першому читанні. Варто зауважити, що положення даного законопроекту повністю відповідають ст. 13 РКБТ ВООЗ.
«Рамкова Конвенція із боротьби проти тютюну була ратифікована в 46 країнах Європейського регіону ВООЗ, – сказав Поканевич, – досвід цих країн вказує, що антитютюнове законодавство є дієвим інструментом у подоланні епідемії куріння. Дослідження ВООЗ свідчать, що ратифікація та імплементація РКБТ ВООЗ дозволяє значно знизити поширеність захворювань, які виникають внаслідок куріння. Заборона куріння в громадських місцях вже після декількох місяців дії призвела до зниження поширеності гострих серцево-судинних захворювань на 20-40% у цих країнах».
«Щороку від хвороб, напряму пов’язаних з курінням, помирає 115 тисяч людей, – заявила народний депутат Леся Оробець. – Тютюнові компанії називають цю трагедію «звуженням ринку» і спрямовують свою рекламу на підлітків, які мають замінити померлих споживачів. Наш законопроект покликаний зупинити цей смертельно ефективний маркетинг».
«Днями я та мої колеги, народні депутати, відвідали Туреччину, яка прийняла подібний закон, – повідомляє народний депутат Євген Царьков. – І вже сьогодні час змінювати приказку «курить, як турок» на «не курить, як турок». Ми були приємно здивовані, оскільки на вулицях Стамбула, Анкари не побачиш людей ані з сигаретою, ані з пивом, як це часто можна спостерігати в Україні. Зважаючи на досвід Туреччини, можна прогнозувати, що жодних негативних моментів, пов’язаних із забороною реклами тютюнових виробів не буде. В Анкарі урядом Туреччини було проведено дослідження, яке показало, що лише за рік кількість серцево-судинних захворювань скоротилася на 30%. Тому ми намагатимемося втілити досвід Туреччини в нашій країні та заборонити рекламу, спонсорство та стимулювання продажу тютюнових виробів. Таким чином ми не лише покращимо здоров’я нашої нації, але й виконаємо взяті Україною міжнародні зобов’язання».