ДНР-ЛНР вимагають від Порошенка автономії, амністії та вільних місцевих виборів – ЗМІ

Представники самопроголошених Донецької та Луганської Народних Республік представили свій проект мирного врегулювання, зажадавши від українського керівництва широкої автономії, проведення виборів до місцевих органів влади, а також повної амністії учасникам збройної боротьби в Донбасі, так само як і всім політичним в'язням, яких тримають під вартою в Україні.
Проект документу опублікований виданням «ZN,UA».
Дана ініціатива носить назву «Протокол засідання Тристоронньої контактної групи за участю представників окремих районів Донецької та Луганської областей щодо комплексу заходів з політичного врегулювання конфлікту» і містить 15 пунктів.
Згідно з цим проектом, 12 лютого 2015 року з 10:00 за київським часом має настати повне припинення вогню.
Сторони зобов'язані забезпечити відведення важких озброєнь (калібром 100 мм і більше): для українських військ – від фактичної лінії зіткнення сторін; для збройних формувань ополчення – від лінії зіткнення сторін за Мінським меморандумом від 19 вересня 2014 року. Різні типи озброєння повинні відводитися на різну відстань – найбільш потужні системи залпового вогню «Смерч» і «Ураган», а також ракетні комплекси «Точка» і «Точка У» відводяться не менше ніж на 140 км. Відведення необхідно почати не пізніше другого дня після припинення вогню, процесу мають сприяти військові експерти ОБСЄ.
До 20 лютого 2015 Верховній Раді потрібно буде прийняти постанову із зазначенням переліку районів, на які поширюється особливий статус відповідно до закону «Про тимчасовий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» (в межах лінії стикання, встановленої додатком до Мінського меморандуму від 19 вересня).
До 20 березня поточного року потрібно узгодити з представниками окремих районів проект закону України про муніципальні вибори в окремих районах і приступити до діалогу з питань надання цим територіям статусу автономії.
Укладачі документа наполягають на скасуванні до 23 лютого 2015 року всіх рішень політичного і військового керівництва України про проведення ЗСУ та Нацгвардією антитерористичної операції на Донбасі.
Крім того, представники ополчення вимагають прийняти і ввести в дію до 25 лютого 2015 року закон України, який забороняє переслідування і покарання осіб у зв'язку з подіями, що мали місце «в окремих районах Донецької та Луганської областей».
Також потрібно забезпечити помилування, амністію й обмін всіх осіб, що силоміць утримуються на території України, за принципом «всіх на всіх». Цей процес повинен завершитися не пізніше п'ятого дня після відведення.
До вимог соціально-економічного характеру відносяться відновлення соціальної сфери на території невизнаних республік з виплатою пенсій, забезпечення безпеки доступу, постачання, зберігання та розподілу гуманітарної допомоги, відновлення в повному обсязі соціально-економічної взаємодії сторін, в тому числі в банківській сфері.
Крім цього, ополченці вимагають відвести всі іноземні військові формування, військову техніку, військовий персонал і найманців з території України, при моніторингу ОБСЄ, а також роззброїти всі незаконні угрупування.
У разі прийняття даного проекту в Україні має бути проведена конституційна реформа, що включає глибоку децентралізацію через надання статусу автономії окремим районам Донбасу. У самому ж регіоні повинні бути організовані вільні і чесні вибори всіх місцевих органів влади на підставі погодженого з представниками ополчення закону про муніципальні вибори в «окремих районах» і закону про особливий статус Донбасу при міжнародному моніторингу.
Представники самопроголошених ДНР і ЛНР погоджуються на поширення роботи місії ОБСЄ на ділянки кордону, що наразі не знаходяться під контролем України, але тільки після прийняття і затвердження українською стороною пакета законів, що стосуються децентралізації, автономії та амністії.
Крім того, для підвищення ефективності роботи Тристоронньої контактної групи, в неї, на думку авторів документа, на постійній основі мають бути включені представники невизнаних республік.
Відзначимо, ця інформація поки не отримала підтвердження від офіційних осіб самопроголошених ДНР і ЛНР.
Нагадаємо, раніше керівники Донецької та Луганської Народних Республік неодноразово заявляли, що хочуть будувати дружні відносини з Україною, але не вважають за можливе повернення повсталих територій до її складу.