Друг Гончаренка на посаді голови Одеської облради – «скандали, інтриги, розслідування»

Вчора найближчий соратник Олексія Гончаренка Михайло Шмушкович став новим головою Одеської обласної ради. Представники «демократичних» сил політичної спільноти вважають це своєю перемогою. Проте, їхні опоненти прямо вказують на те, що подібний успіх досягнуто методами режиму, з якими «демократи» так старанно боролися: тиском, інтригами та кулуарними домовленостями.
Битва за крісло голови Одеської обласної ради розпочалася одразу після обрання Олексія Гончаренка нардепом від Блоку Петра Порошенко. Найкращим варіантом для новообраного депутата була передача посади «у спадок» своєму другові, найближчому соратнику і першому заступнику Михайлу Шмушковичу. Перша спроба його обрання була в листопаді. Тоді єдиним суперником Шмушковича виступив також заступник голови облради Петро Хлицов. Останній кілька років був заступником останнього губернатора Януковича – Миколи Скорика.
«На той момент Хлицов заручився підтримкою губернатора, а Шмушкович – президента. Через це жоден з них не зміг вийти вперед. А на депутатів дуже впливає факт узгодженості з першою особою», - розповідає «Насправді» депутат облради Дмитро Волошенков, який став опонентом Михайла Шмушковича в другому турі виборів.
Для перемоги з першої спроби Шмушковичу не вистачило усього 5 голосів – його підтримали 62 депутати, тоді як за Хлицова проголосувало 44.
Основні публічні аргументи опонентів розділилися так: Шмушкович – надто молодий, Хлицов – досвідчений, проте теж «занадто». За свідченнями депутатів, Олексій Гончаренко намагався вплинути на хід виборів і неодноразово запевняв депутатів, що кандидатуру «узгоджено у Києві», натякаючи на президента Порошенка.
У коментарі «Насправді» Петро Хлицов підтвердив факт тиску колишнього голови облради на депутатів. «Був і тиск, і навіть погрози з боку Гончаренка. Він намагався мене таврувати як "сепаратиста", "антидержавного діяча", хоча цього у мене й близько немає, - стверджує депутат. - Він думає, що саме він повинен все вирішувати. Гончаренко був здивований, як це без узгодження з ним подається альтернативна кандидатура. Тоді я просто не встиг поговорити з депутатами з районів області аби переконати голосувати за мене».
Після провалу «плану Гончаренка» підконтрольний йому ресурс «Думська.net» опублікував новину під заголовком «Губернатор сколотив в Одеській облраді олігархічну опозицію президенту». Автори матеріалу звинуватили Ігоря Палицю в тому, що він ініціював коаліцію проти Шмушковича, в яку входили депутати зі сфери впливу колишніх регіоналів-олігархів.
На цей пасаж губернатор відповів у метафоричній формі на своїй сторінці у мережі «Facebook»: «Один, вже колишній, вирішив, що він Господар цих "нікчемних" людей, і вони зобов’язані беззаперечно виконувати його команди, і голосувати так як Він їм вкаже. Цей Один вирішив, що його обрали за розум, честь, совість та незаплямовану репутацію», - написав Ігор Палиця і дав пораду «другу Одного», що «право керувати, радити, вести та визначати ще потрібно заслужити своїми досягненнями».
Здавалося б, після таких публічних звинувачень конфлікт між губернатором, якого вважають креатурою Коломойського, і пропрезидентського Гончаренка мав би загостритися і навіть дійти до «верхів». Але, минув місяць і протистояння стихло, сторони домовились, а Михайло Шмушкович, вірогідно, досяг необхідного рівня досвідченості для посади голови облради.
Щоправда, були чутки щодо балотування на місце голови Михайла Кучука (більше пов’язаного з губернатором) – зама колишнього голови Київської держадміністрації Олександра Попова, а до того – колишнього мера Одеси Едуарда Гурвіца. Навіть протестувальники під ОДА прийшли з плакатами проти «хабарника Кучука». Проте, той свою кандидатуру в результаті навіть не висував.
Михайлу Шмушковичу протистояв Дмитро Волошенков – колишній віце-губернатор Одеської області. Він вже балотувався на цю посаду – у серпні, і тоді програв Олексію Гончаренко. Цього разу за соратника тепер вже екс-голови облради проголосувало 78 депутатів, Волошенков отримав 20 голосів, 11 депутатів не підтримали жодного кандидата. Коментуючи «Насправді» ці вибори, Олексій Гончаренко зауважив, що перемога Шмушковича пов’язана з тим, що він порядна людина. «Час, який Шмушкович відпрацював в облраді, дав свій результат. Він показав себе як виконавчий і відповідальний керівник. І це гідний вибір», - заявив нардеп нашому виданню.
Слід зауважити, що серед голосів «за» Шмушковича був і голос його патрона, який офіційно склав повноваження депутата обласної ради лише після голосування за голову депутатського зібрання.
Дмитро Волошенков в коментарі нашому виданню повідомив, що цілий місяць між першими та другими виборами голови облради Олексій Гончаренко він «пояснюючу» роботу з депутатами. «Він повинен був знаходиться в ВР на засіданні, а ні - він був в Одесі. Для чого? А щоб не забули за кого проголосувати треба, та й проконтролювати, - розповідає Волошенков, - Біля урн стояли "контролери" - чого бути не повинно. Я особисто бачив, як їм демонстрували депутати свій вибір. Це ж смішно. А уся схема була підготовлена у фінансовій та психологічній формі». Волошенков також додав, що депутати – опозиціонери, які голосували за Шмушковича, вже позбавлені членства в «Опозиційному блоці».
«Демократичні» сили сприйняли вибір Шмушковича як перемогу. «Шмушкович - найкраща кандидатура на цю посаду, - коментує «Насправді» лідер обласного відділення партії «Удар» Андрій Юсов, - Робота в обласній раді - це вирішення питань бізнесу, взаємодія з губернатором. Волошенков - "експерт-інтелектуал", він більше публічна особа, а облрада все таки закритий орган місцевого самоврядування, тут вирішуються питання іншого характеру». До того ж, додав Юсов, вибір Хлицова або Волошенкова дуже пов'язують з Януковичем, а регіону «потрібно рухатися європейським напрямком». Про те, що і Михайло Шмушкович, і Олексій Гончаренко також колишні регіонали, наразі згадувати якось не прийнято.
Особливої інтриги в тому, в якому ключі буде працювати Шмушкович на посаді голови облради немає. Рівняння на Київ і на «президентський курс». У своїй промові до депутатів перед голосуванням він сказав, що необхідно якнайшвидше розпочати виконання президентських програм. Втім, Петро Хлицов впевнений, що вдало співпрацювати з народними обранцями голова зможе, лише зайнявши самостійну позицію, незалежну від свого попередника.
«Якщо це буде ручне управління з Києва, через Гончаренка, то нічого доброго з цього не вийде, - зауважив «Насправді» Хлицов, який поки що залишається заступником голови облради, - Якщо ж Шмушкович буде нейтральною фігурою і буде орієнтуватися на мажоритарників, конструктивна робота можлива».
Найближчим часом на депутатів обласної ради чекає прийняття бюджету регіону на 2015 рік, в якому ймовірно будуть урізані соціальні виплати. Так що, на Михайла Шмушковича очікує немало роботи, в тому числі й з невдоволеним населенням. Цікаво, що свій перший робочий вечір на посаді голови облради він мав провести на дебатах з Волошенковим на місцевому «7 каналі». Але Шмушкович на них не прийшов. Кажуть, захворів.
Олеся Клінцова