Мінський тупик: як будуть розгортатися перемовини по Донбасу

Переговорний процес між Києвом та Донбасом зайшов у глухий кут. Останніми днями на міжнародних зустрічах, робочих засіданнях чи прес-конференціях звучать різноманітні заяви щодо врегулювання східноукраїнського конфлікту, проте з кожним таким коментарем точок дотику між сторонами залишається все менше і менше.
На перший план вийшло питання самого формату переговорів. Так, після виборів у ДНР і ЛНР і київськими рішеннями про блокаду Донбасу, сторони звинуватили один одного у порушенні Мінських домовленостей. Нагадаємо, що Протокол про припинення вогню був підписаний на вересневих переговорах, у яких взяли участь представники України, Росії, ОБСЄ та ДНР. Останнім часом українська сторона вимагає переходу до «женевського формату», тобто залучення до переговорів США та ЄС і виключення з них самопроголошених республік. Подібна зустріч голів МЗС України, Росії, ЄС та США в Женеві відбулася у квітні.
Ключова причина вибору того чи іншого формату – присутність або відсутність на переговорах представників ЛНР та ДНР, а також сил, які можуть «надавити» на Росію. Так, прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк днями зробив кілька заяв загальний зміст яких заклечається у тому, що «переговори з терористами» вестись не будуть: «Це є спільна позиція глави української держави і українського уряду. Найкращий і найефективніший формат перемовин – це "женевський формат". Росія всіма силами і засобами намагається відштовхнутись від цього формату і вона нам пропонує Абхазію-2 на території України», - передає телеканал 112 пряму мову політика на відкритті засідання парламенту у середу 19 листопада.
У свою чергу голова МЗС РФ Сергій Лавров наполягає на тому, щоб «мінські домовленості» лежали в основі спроб мирного урегулювання конфлікту. Про це він заявив у той же день на відкритій розмові з депутатами російського парламенту. «Потрібно добиватися їх виконання та продовження прямих переговорів між Києвом та представниками ДНР і ЛНР, бо саме вони були головними підписантами "мінських домовленостей". Женевський формат – це пройдений етап, він був корисний, коли не було прямого діалогу. Зараз цей діалог встановлений і буде злочинно до нього повертатися», - зауважив Лавров.
«Що стосується заяв Лаврова, то це маячня, на яку ми не повинні зважати», - коментує «Насправді» виступ міністра нардеп-«свободівець» Юрій Сиротюк. «Будь-які переговори з ДНР і ЛНР неможливі, бо це є прямі ставленики Росії. Формат переговорів в Мінську він нічого не дав для України окрім часткової легалізації окупантів. У уряду правильна позиція – переговори треба вести з Росією, а також США і Великобританією як гарантами суверенітету України, які вони дали у 1994 році у Будапешті», - вважає депутат.
У відповідь на подібну категоричність прихильники Новоросії заявляють, що українська сторона жодного дня не притримувалась усіх пунктів Мінських угод. «І мова не лише про припинення вогню, а й про обмін полонених, - наголошує співголова «Народного фронту Новоросії» Костянтин Долгов у коментарі «Насправді», - українській стороні хотілося б, щоб ДНР та ЛНР взагалі не існувало, їм би довести АТО до кінця і очистити Донбас від населення. Ось що їм вигідно, а не переговори». На думку політика переговори без участі представників Донецької та Луганської Республік не будуть мати жодного змісту: «Це крок назад. Давайте ще Януковича повернемо. Ми повноправні учасники переговорів і без нас доля Новоросії вирішуватися не може».
Експерти зазначають, що виключенням представників Донбасу з перегорів Київ намагається перекласти відповідальність за конфлікт на плечі Російської Федерації. Судячи зі стенограми зустрічі Сергія Лаврова з російськими депутатами, міністр МЗС РФ назвав подібні спроби «контрпродуктивними» та «провокаційними». Він також відмітив, що ефективною у переговорах буде «лише розмова напряму з тими, хто повстав проти незаконного антиконституційного державного перевороту».
«Це внутрішня справа самої України. Є влада, яка прийшла в результаті переворота в Києві і була легітимізована на виборах. І з іншої сторони є така сама влада на Донбасі», - зауважує «Насправді» Директор Агенції політичних комунікацій Олег Бондаренко. На думку політолога, якщо переговори взагалі проводитимуться, то іншого формату, окрім мінського не існує. «Не можна вести переговори без участі однієї з воюючих сторін, - зазначив політолог, - тим більше на відміну від ситуації двомісячної давності - це не просто люди, які стали на чолі озброєного спротиву, це люди, які свою легітимність продемонстрували на виборах».
Втім, на даному етапі у Києві навряд чи знайдеться сила, здатна визнати права «східняків» на повноцінну участь у перемовинах. «Ніяких виборів в Донецьку і Луганську не було, і законної влади окрім української та території української держави немає, тільки українська влада», - заявив на вчорашньому відкритті парламенту Арсеній Яценюк. Навіть представники нинішньої українською опозиції займають нейтральну позицію і не підтримують новоросійські сили.
Так, екс- секретар Донецької міської ради і екс-нардеп від Партії Регіонів Микола Левченко не підтримує жодну із сторін. «Мінські домовленості були абсолютно марними, також не принесуть жодного результату і будь-які інші переговори, - наголосив екс-депутат у коментарі «Насправді», - І київська влада і бойовики несуть відповідальність за загибель мирних жителів. І тих і тих треба судити». На думку екс-депутата, легітимними представниками народу Донбасу може бути лише місцева влада – мери міст та депутати міських рад, у їх співпраці політик і вбачає можливе вирішення конфлікту.
Позиція ЄС щодо формату можливих переговорів значно виваженіше за українську. Посол Франції в Україні Ален Ремі заявив, що мінська група – непогана платформа для перемовин, а взагалі «всі формати підходять, якщо вони приносять результат», - пише УНІАН. Міністр закордонних справ Німеччини Франк- Вальтер Штайнмаєр по результатам зустрічі Президентом України Петром Порошенко наголосив, що основою для продовження діалогу мають залишатися Мінські домовленості, повідомляє офіційний сайт українського голови.
За інформацією «Укрінформ», німецький міністр також обговорював проблеми України зі своїм російським колегою Сергієм Лавровим. «Ми з моїм колегою Лавровим єдині в тому, що деякі аспекти зараз мають первинне значення. По-перше, це стосується розмежування сторін. І можу сказати, що ми знаходимося досить близько до вирішення цього питання, і зараз ми повинні стежити за тим, аби відповідальні військові нині підписували цей документ. На основі цієї програми потім може початися відведення важких озброєнь з цієї зони», - цитує видання заяву Штайнмаєра.
Не зважаючи на таку позицію ЄС, «партія війни» у Києві залишається непримиримою. Місію Заходу в українському конфлікті там вбачають однозначно – тиск на Росію. «Ми від них очікуємо посилення економічних і політичних санкцій по відношенню до Росії», - наголошує представник від «Свободи» Юрій Сиротюк.
Через київську категоричність експерти і політики дають лише негативні прогнози щодо майбутніх відносин між Києвом та Донбасом. «Я реаліст і розумію, що політичне врегулювання можливе тільки в разі перемоги однієї зі сторін», - підводить Костянтин Долгов невтішні підсумки.
«Шлях вирішення конфлікту дуже простий - або Київ схаменеться і буде мир, або ні і буде війна, і вона забере тисячі життів, - коментує політолог Олег Бондаренко можливий розвиток подій. - Другий варіант більш вірогідний, ніж перший, тому що жодних передумов для того, щоб київські політики прийшли до тями я не бачу».
Олеся Клінцова