Путін затвердив нову редакцію військової доктрини Росії

Президент РФ Володимир Путін підписав указ про нову редакцію воєнної доктрини РФ, де конкретизуються зовнішні і внутрішні загрози для Росії та засоби боротьби з ними.
Про це передає «ТАСС» з посиланням на офіційні сайти глави держави та Ради безпеки РФ.
Зазначається, що зміни внесені у зв'язку зі «зміною характеру військової небезпеки та військових загроз, завдань у сфері забезпечення воєнної безпеки та оборони, а також умов розвитку Російської Федерації» та схвалені на нараді Ради безпеки Росії 19 грудня 2014.
Згідно з інформацією Ради безпеки, зміни «в першу чергу стосуються появи нових загроз РФ, які проявилися в ситуації на Україні і навколо неї, а також у подіях на півночі Африки, в Сирії, Іраку та в Афганістані».
«У боротьбі провідних держав світу за свої інтереси типовими стали "непрямі дії", використання протестного потенціалу населення, радикальних та екстремістських організацій, приватних військових компаній; нарощується наступальний потенціал НАТО безпосередньо біля російських кордонів, активно проводяться заходи з розгортання глобальної системи ПРО», - наголошується в повідомленні Радбезу.
Нова редакція воєнної доктрини РФ розглядає нарощування силового потенціалу Північноатлантичним альянсом як одну з основних зовнішніх військових небезпек для Росії. Загрозою вважається і «наближення військової інфраструктури країн – членів НАТО до кордонів Російської Федерації, в тому числі шляхом подальшого розширення блоку».
Серед інших ключових військових небезпек в документі відмічені створення систем стратегічної ПРО, які «підривають глобальну стабільність і порушують співвідношення сил в ракетно-ядерній сфері, реалізація концепції “глобального удару”, намір розмістити зброю в космосі, а також розгортання стратегічних неядерних систем високоточної зброї».
Нарощування іноземних контингентів в суміжних державах і в прилеглих акваторіях віднині теж розглядається Москвою як неприхована загроза. Крім того, небезпечним визнане встановлення в сусідніх країнах режимів, чия політика загрожує інтересам РФ. Природно, що «територіальні претензії до Російської Федерації та її союзників, втручання в їх внутрішні справи» нова версія доктрини теж розглядає як загрозу.
Загалом у документі позначені 14 основних зовнішніх військових небезпек для Росії, включаючи підривну діяльність іноземних спецслужб та організацій, зростаючу загрозу екстремізму і тероризму в умовах недостатньо ефективного міжнародного співробітництва у цій сфері, а також поширення зброї масового ураження, ракет і ракетних технологій. Принципово новим є включення пункту про наявність іноземних приватних військових компаній поруч з межами РФ.
Також новиною є зауваження, що до характерних рис сучасних військових конфліктів відносяться використання політичних сил і громадських рухів, які фінансуються і керуються ззовні, застосування спільно з військовою силою інших засобів, у тому числі з використанням протестного потенціалу населення.
Окремо відзначається «діяльність з інформаційного впливу на населення, в першу чергу на молодих громадян країни, що має на меті підрив історичних, духовних і патріотичних традицій у справі захисту Вітчизни».
У новій доктрині передбачені заходи у відповідь на всі перелічені загрози, які мають нейтралізувати їх деструктивний потенціал.
У Раді безпеки Росії підкреслюють, що базові положення документу залишилися незмінними: «Збережений оборонний характер Доктрини, зроблено акцент на прихильність Росії до використання військової сили тільки після вичерпання можливостей застосування заходів ненасильницького характеру. Залишилися колишніми принципи застосування Збройних Сил РФ та порядок застосування ядерної зброї».
Однак існує чимало нових положень у зв’язку з уточненням видів військової небезпеки.
Відредагована військова доктрина РФ визнає можливим створення спільних систем ПРО з іншими країнами при рівноправній участі Росії. У попередній редакції від 2010 року про це не говорилося.
Перелік основних завдань збройних сил, інших військ і органів доповнено положеннями про повітряно-космічну оборону, забезпечення національних інтересів Росії в Арктиці, а також про розвиток і модернізацію військової інфраструктури. Скориговані завдання військово-економічного забезпечення оборони.
«Введено поняття "неядерне стримування", що має на увазі підтримування у високому ступені бойової готовності сил загального призначення. Конкретизовані і доповнені основні завдання РФ щодо стримування та запобігання військових конфліктів», - йдеться у повідомленні Радбезу.
Крім того, згідно з документом, Москва приділятиме особливу увагу розширенню взаємодії з країнами-членами БРІКС і розвитку відносин з Абхазією і Південною Осетією.
«Підкреслено необхідність підтримання рівноправного діалогу з ЄС та НАТО, сприяння побудові в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні нової моделі безпеки», - підкреслюється в оновленій доктрині.