Ряд впливових національних ЗМІ поскаржилися на тиск на пресу

Медіагрупа «StarlightMedia», до якої входять такі відомі телевізійні мовники, як «СТБ», «ICTV», «Новий канал», «М1», «М2», «QTV», направила відкритий лист керівникам української держави і лідерам парламентських фракцій ВРУ, де піддала критиці два законопроекти, що порушують, на думку авторів звернення, право людини на свободу слова.
Текст відкритого листа оприлюднений 2 лютого «Сегодня.ua».
Предметом критики стали проекти законів «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення застосування санкцій до ліцензіатів за порушення законодавства про телебачення і радіомовлення» № 1889 від 30.01.2015 року, а також «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення застосування санкцій до ліцензіатів за порушення законодавства про телебачення і радіомовлення» № 1824 від 23.01.2015 р.
У телекомпаніях впевнені, що зміст цих законопроектів «не тільки суперечить положенням Європейської Конвенції з прав людини, рекомендаціям № 1513 Парламентської асамблеї Ради Європи, рекомендаціям Ради Європи "Щодо роботи медіа в кризові часи", Конституції України, а є реальним наступом на свободу слова і незалежність діяльності медіа, та несе у собі реальну загрозу інформаційній безпеці України».
Медіахолдинг висловив свою незгоду з тим, що «проекти наділяють Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення правом застосування до телерадіоорганізацій санкції у вигляді тимчасового зупинення дії ліцензії». Автори заяви відзначають, що в результаті в органа державної влади з’являється право за своїм власним рішенням «припинити мовлення кожного або всіх телевізійних каналів України на підставі суб’єктивної оцінки змісту телевізійного продукту».
Для мешканців України, стверджується в листі, припинення трансляції телевізійного каналу, навіть на незначний строк, означає позбавлення права на інформацію. А для телекомпаній в поточних економічних умовах це означає повне припинення діяльності без можливості її відновлення.
«Наголошуємо, що для деяких громадян України телебачення є єдиним доступним джерелом інформації. Припинення мовлення загальнонаціонального телеканалу, навіть на одну добу, може викликати паніку та страх, що є неприпустимим», - йдеться в зверненні.
Крім того, за словами авторів документа, особливе здивування викликає той факт, що законопроекти пропонують наділити Нацраду такими повноваженнями не лише за умов надзвичайного, особливого та військового станів, а й на час проведення референдумів, парламентських і президентських виборів, а також виборів в органи місцевого самоврядування.
У листі звертається увага на «абсурдність окремих норм проектів», що роблять їх завідомо нездійсненними. Приміром, заборона на використання телерадіоорганізацій для « трансляції програм та передач, (за винятком інформаційних та інформаційно-аналітичних передач) у яких присутні особи, що неодноразово у своїх публічних коментарях, виступах, творах використовували заклики й пропаганду, визначені в цій статті».
Для виконання цієї норми, підкреслюють представники ЗМІ, «телерадіоорганізація зобов’язана до виходу в ефір, наприклад, художнього фільму, визначити усіх осіб, які присутні у такому фільмі, перевірити та дати оцінку усім публічним коментарям, виступам, і творам таких осіб, а Національна рада, в свою чергу, має проаналізувати публічні заяви усіх акторів та інших осіб, які можуть з’явитися в ефірі телеканалів, незалежно від мови, часу та місця опублікування таких коментарів, творів, виступів».
Більше того, законопроектами передбачається зменшення підконтрольності діяльності Нацради при наділенні її фактично «деякими повноваженнями судової влади» та встановлення значних штрафів для мас-медіа.
Враховуючи всі вищезгадані обставини, керівництво «StarlightMedia» звернулося з проханням до президента і прем’єр-міністра України, а також до спікера ВРУ та лідерів парламентських фракцій не підтримувати дані законопроекти, так само як «інші подібні їм ініціативи, які можуть призвести до знищення незалежних засобів масової інформації та придушення свободи слова в Україні».