18.12.14, 10:15

Розбій в центрі Києва – коли «музи» мовчать

Розбій в центрі Києва – коли «музи» мовчать

Стрілянина в центрі Києва: серед білого дня пограбовано 25 чоловік, один поранений і один захоплений у полон. Ця новина за інформаційними законами мала б в лічені часи облетіти центральні українські ЗМІ, викликати громадський резонанс і гнівні коментарі речників силових структур. Але, вочевидь, в Україні працюють інші закони – скандал проігнорувало більшість столичних медійників, слідуючи принципу «чого не було на ТБ – не було насправді». Втім «Насправді» дотримується іншої редакційної політики.

Стрільба на лекції

Це сталося у суботу. Півтора десятки невідомих з закритими обличчями увірвалися до будівлі товариства «Знання» у Києві. Один заблокував вахтера. Інші – забігли в аудиторію, де проходила заняття з економіки в рамка проекту «Політшкола». Лектор – екс-заступник голови НБУ Сергій Яременко і 25 його слухачів опинилися під прицілом.

 «В приміщення увірвалися невідомі у військовому одязі та зі зброєю, - розповів Яременко «Насправді». - Зробивши декілька пострілів у повітря вони «положили» всіх присутніх на підлогу, вилучивши всі телефони, гроші та особисті речі».

Один з пострілів влучив у громадянина США українського походження Генадія Барзюкоффа. В інтерв’ю телеканалу 112 (чи не єдиному, що висвітлив подію) постраждалий повідомив, що йому пощастило – куля потрапила у живіт, але не зачепила внутрішніх органів. «Я вже три місяці маю судову тяжбу з НБУ, - пояснює Барзюкофф. – Тому сподівався отримати нову інформацію на цій лекції. Тільки розпочалася дискусія і тут вриваються ці люди в балаклавах, які кидають всіх на підлогу і починають бити. Я з першого моменту кричав, що я громадянин Сполучених Штатів Америки, дайте мої документи і за мене били ще більше».

Молодики, погрожуючи розправою і не шкодуючи тумаків, забрали у присутніх телефони, гроші, кредитні картки. Але цього виявилося замало. Організатора заходу – журналіста і блогера Сергія Перехода скрутили і вивезли в невідомому напрямку. Усе це сумлінно зафіксували офісні камери спостереження.

Перехід розповів «Насправді», що нападники вивезли його в ліс під Києвом: «Від мене вимагали інформацію про людей з керівництва ДНР, хоча до цієї організації я відношення не маю. Потім випитували ексклюзивну інформацію про діяльність "Українського вибору". Раніше я дійсно там перебував, але півроку тому залишив її ряди, що там зараз відбувається не знаю. Упевнившись, що потрібної їм інформації у мене немає, мене відпустили», - повідомив журналіст.

Напад на захід «ПолітШколи» організатор лекції однозначно пов’язує зі своєю професійною діяльністю. Свідки нападу також говорять, що нападники, грабуючи присутніх, не забували кричати щось про «сепаратистів». 

«Я впевнений, що це справа рук радикальних націоналістичних організацій, які, мабуть, побачили в нашому заході діяльність "підривної диверсійної" групи, - додає Сергій Переход. - За почерком, можливо, "Правий сектор" або інша подібна структура, адже під час і після Майдану радикальні націоналісти цим прославилися. Подію я сприймаю як елемент терору, залякування». 

 У «Правому секторі» відповідальність за напад на себе не беруть. Речник організації Артем Скоропадський заявив нашому виданню, що «Ми до цього не маємо жодного відношення. Подібні звинувачення в бік ПС пов’язані з тим, що ми впливова організація».

Між тим, правоохоронні органи, зреагували на виклик – заведена карна справа по статті «розбій» та «викрадення», втім, за даними постраждалих, розслідування ведеться неактивно.  

Гра «в мовчанку»

Скандал, що міг сколихнути країну, залишив байдужими більшість українських ЗМІ. Жоден «громадський» ресурс, що носить лаври «совісті нації» напад на слухачів лекції не висвітлив. Інформацію дали лише медіа, чиє фінансування пов’язують з нинішньою опозицією, а також російські ЗМІ. Голова незалежної медіа-профспілки України Юрій Луканов прокоментував «Насправді», що особисто він не в курсі того, що сталося.

Відомий блогер Анатолій Шарій, що першим опублікував відео з прихованих камер, резонно задає питання «Можливо, це були якісь правильні бандити?». І, якщо, бандити були правильні, то потерпілі якраз – навпаки. Вочевидь, столичні ЗМІ увімкнули внутрішнє «міністерство правди» яке відбирає новини з точки зору не журналістики, а патріотизму. «Це пов’язано з певною самоцензурою медійників, - коментує «Насправді» київський журналіст та ведучий Володимир Полуєв. - Нині стало модно ставити собі запитання «хто я: журналіст чи патріот?». І от якщо є новина, яка виставить Україну в поганому світлі, її не можна давати. І плювати на професійні стандарти. Така от сувора медіа реальність». До того ж наразі у масс-медіа формується певний «інформаційний шум», коли за купою дрібних марних новин глядачі і читачі пропускають знакові події, - додає Полуєв

«Право на балаклаву»

Гратися «в мовчанку», скоріше за все, буде і міліція. На те, що сподіватися на розслідування не варто вказує інша історія, що трапилася минулого тижня у Запоріжжі. В той самий час, як Ляшко намагався люструвати місцевого мера, зі своєї квартири невідомими молодиками був викрадений головний редактор видання «Зеркало Запорожья» Олександр Гайдук. Коли у помешкання журналіста увірвалися чоловіки у камуфляжі з нашивками «Самооброни», сусіди викликали міліцію. Проте правоохоронці нічого не зробили, щоби завадити викраденню Гайдука і приятеля, що в той час у нього гостював. Можливо, міліціянтів налякав автомат в руках одного з загарбників. Переляком, мабуть, пояснюється і те, що правоохоронці «не запам’ятали» машину з великим написом «Самооброна», на якій полонених вивезли в … штаб цієї організації, що знаходиться прямо у будівлі Запорізької ОДА. Там Гайдука допитували щодо його політичної позиції і, зокрема, «сепаратизму».  Колеги журналіста розповідають, що вони шукали викрадених кілька годин. І, нарешті, знайшли - вже в одному з кабінетів місцевого СБУ, де заявили що Олександр Гайдук взагалі-то сам прийшов на «розмову». Викрадення і побиття залишилися непокараними – постраждалі не лише не почули навіть кількох слів вибачень.

Подібні випадки за участю «невідомих» у масках чи балаклавах вже стали повсякденністю, визнають експерти. Це певний тренд сезону – балаклава, як символ «Майдану» захищає її носія від справедливого покарання за злочин, щоб це не було – боротьба з «сепаратистами» чи відвертий розбій. Адвокат та громадський діяч Тетяна Монтян в коментарі виданню «Взгляд» зазначила, що «Міліція при таких розправах нічого не робить і своїх обов’язків не виконує. Можливо, навіть «кришує» подібні банди в балаклавах у своїх інтересах».

Постраждалий після нападу на слухачів лекції «Політшколи» американець Генадій Барзюкофф в своєму інтерв’ю дивується, як спокійно в Украіні відносяться до людей з прихованими обличчями. «Я не розумію, чому в Киеві допускають, що всі бігають у балакалавах. Я не можу уявити собі такого в Європі. Коли люди надягають балаклаву вони мають бути одразу заарештовані», - говорить поранений в живіт Барзюкофф.

«Це стало традицією особливої української демократії - право людини в масці, - зауважує «Насправді» журналіст Володимир Полуєв. - Якщо ти в масці можеш робити все що завгодно. Тебе потім все одно не знайдуть. А щоб не сильно шукали можна назвати порушення закону «боротьбою з сепаратизмом». Нині це модно, і за це прощають будь-які порушення закону».

Подвійні стандарти української спільноти ще «аукнуться» тим, хто закриває очі на явне порушення закону, прогнозують експерти. В Україні стає все більше зброї – в тому числі із зони АТО, і все більше «сепаратистів». Так, днями радник міністра МВД нардеп Антон Геращенко заявив, що стараннями «десятків волонтерів, об’єднаних єдиним поривом любові до України, були зібрано більше ніж 7500 досьє на терористів, сепаратистів та їх посібників». А отже роботи у людей в масках, як то кажуть, непочатий край. 

Олеся Клінцова

 

Поділитися: