Уряд України і власники програм готують антипіратську кампанію

За офіційними даними, в центральних органах виконавчої влади України частка неліцензованих комп'ютерних програм неухильно знижується і в нинішньому році вона склала 45 відсотків. Експерти ж вважають, що цей показник, навпаки, постійно прогресує і на сьогоднішній день досяг 86 відсотків. Єдине, в чому сходяться держава і власники прав на комп'ютерні програми, це в тому, що робота з неліцензійним програмним забезпеченням (ПЗ) суперечить вимогам законодавства про дотримання прав інтелектуальної власності.
Перший заступник голови Державної служби інтелектуальної власності України Олексій Янов заявив, що нинішня щорічна планова інвентаризація продемонструвала прогрес, якого досягла країна за останні роки. За його словами, представлені державними органами дані свідчать про те, що якщо в 2002 році частка неліцензійного ПЗ становила 89 відсотків, то сьогодні - менше половини. Янов назвав «передовиками» ті міністерства та відомства, які повністю позбулися піратських програм.
З такими оцінками не згоден представник департаменту захисту інтелектуальної власності компанії «Microsoft-Україна» Юрій Омельченко. Він більше довіряє даними досліджень приватного дослідника IT-ринку - компанії IDC. Згідно з їхніми результатами, рівень поширеності піратського програмного забезпечення в країні неухильного зростає і вже досяг 86 відсотків. Омельченко назвав першочерговим завданням аж ніяк не повну ліквідацію піратського ПЗ. Він закликав переломити тенденцію до зростання частки неліцензійних програм, коли «піратський ринок щорічно відвойовує по одному відсотку» в ринку легального.
«Світова практика свідчить, що зниження рівня піратства на 10 відсотків за 2-3 роки - цілком реально. Особливо якщо в державі починаються процеси централізованої легалізації», - сказав Омельченко, привівши в приклад Росію. Там, за його словами, за останні роки експерти відзначають поступальне зниження частки піратського ПЗ, яке складає вже лише 65 відсотків. Омельченко вважає, що це обумовлено в першу чергу тим, що процес легалізації ПЗ «стає пріоритетом для керівництва держави».
За словами Омельченка, скоротивши частку піратського ПЗ, Україна тільки виграє економічно. Адже лише за останній рік з країни виїхало більше 6 тисяч учених, сказав представник Microsoft. Він пояснив «утечку мозгов» тим, що інтелектуали просто не знаходять собі застосування на Україні в тому числі і через відсутність надходження грошей на ринок IT-технологій. «Скоротивши за два роки піратське ПЗ на 10 відсотків, Україна отримає близько півмільярда ВВП, 16 мільйонів додаткових податкових надходжень і більше двох тисяч висококваліфікованих робочих місць у сфері IT», - сказав Омельченко.
У відповідь Олексій Янов зауважив, що він не знає, наскільки коректні ці цифри, оскільки не розуміє методики їх обчислення. Чиновник запропонував врахувати не тільки потенційну вигоду, але й цілком конкретні витрати бюджету, які необхідно понести, перш ніж будуть отримані обіцяні блага. «Витрати на придбання програмного забезпечення в державних органах влади за поточними цінами виробників становитимуть близько півтора мільярдів гривень (близько 150 мільйонів євро. - Ред.)», - Сказав Янов.
Чому б у цій ситуації виробникам ліцензійного ПЗ і державі не домовитися про знижки в процесі легалізації використовуваних владою програм? «Ми якраз цим зараз і займаємося», - сказав Юрій Омельченко. За його словами, йде інтенсивне спілкування на різних рівнях з мінімізації тиску на бюджет при можливій легалізації програмного забезпечення компанії Microsoft. Він не виключив надання знижок, «які будуть набагато більшими, ніж ті, які сьогодні представлені на ринку».
За словами Янова, його відомство проводить цілу серію зустрічей не лише з представниками Microsoft, але і «з іншими правовласниками ПО», за результатами яких до кінця червня уряду буде представлений звіт. Янів зазначив, що Україна не винаходить нічого нового, оскільки дотримання прав інтелектуальної власності є загальносвітовою тенденцією, а Київ має виконувати взяті на себе міжнародні зобов'язання.